29 / 06 / 2022

Emlakçılar dikkat! 2021'de değişiyor!

Emlakçılar dikkat! 2021'de değişiyor!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre, belgesiz işletmeler artık emlakçılık faaliyetinde bulunamayacak. 1 Ocak itibariyle kabuk değiştirecek olan yönetmelik kapsamında, artık portallar emlak işletmelerinin yetki belgeleri yoksa ilanlarını yayınlayamayacak ve üye yapamayacak.Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre, belgesiz işletmeler artık emlakçılık faaliyetinde bulunamayacak. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, “Taşınmaz ticareti 1 Ocak itibariyle artık kabuk değiştiriyor. Artık portallar emlak işletmelerinin yetki belgeleri yoksa ilanlarını yayınlayamayacak ve üye yapamayacak. Ayrıca yayınlanan ilanlara ilişkin şikâyetleri de kayıt altına alarak sonuçlandırmaları gerekiyor” diye konuştu. 

Emlakçılar dikkat! 2021 de değişiyor!

"Uzatma istemiyoruz"

Emlak aracılık faaliyetlerinin sadece Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından yapılacağına vurgu yapan Akdoğan, “Artık 1 Ocak tarihinden sonra bu denetimlerin ve kontrollerin yapılmasını istiyoruz. Başka bir uzatma ya da gecikme olmaması lazım. Yetki belgesi alan 23 bine yakın işletme bu uygulamaların başlamasını bekliyor” şeklinde konuştu.

Emlakçılar dikkat! 2021 de değişiyor!

Tüketiciler, Yetki Belgesi'ni sorsun

Tüketicilere de bir takım uyarılar yapan TÜGEM Başkanı Akdoğan, “Tüketiciler mağduriyet yaşamamak için çalışacakları emlak işletmelerine yetki belgelerini sormalı, yetki belgesi olmayan işletmelerle çalışmamalıdır. Ayrıca emlak işletmeleri ile gerek alım satım işlemlerinde gerekse de kiralama işlemlerinde sözleşmeli çalışmaları gerektiği unutulmamalı” dedi. 

Emlakçılar dikkat! 2021 de değişiyor!

Emlakçılar dikkat!

Akdoğan emlak işletmeleri için ise şunlara dikkat çekti:

“Emlak işletmeleri yetkilendirme sözleşmesi yapmadan bir herhangi bir satılık ya da kiralık taşınmazın ilanını giremezler. Ayrıca 1 Ocak itibarı ile işletmelerin, emlak danışmanları ile sözleşmeli işletmelerine ilişkin bilgileri Taşınma Ticareti Bilgi Sistemine kaydetmeleri gerekiyor. Eksikler bir an önce işletmeler tarafından tamamlanmalı.”

Adım adım yetki belgesi başvurusu!

Taşınmaz ticareti bilgi sisteminde yenilik!