Emrullah Eruslu: Türkiye'de 15 milyondan fazla yalıtımsız bina var!

Emrullah Eruslu: Türkiye'de 15 milyondan fazla yalıtımsız bina var! Emrullah Eruslu: Türkiye'de 15 milyondan fazla yalıtımsız bina var!

Emrullah Eruslu, Türkiye'de yalıtmsız konut sayısının 15 milyondan fazla olduğunu belirterek, "Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları buluyor" dedi. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı ve Eryap AŞ CEO'su Emrullah Eruslu, Türkiye'de yalıtmsız konut sayısının 15 milyondan fazla olduğunu belirterek, "Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları buluyor" dedi. Bir otelde Konyalı gazetecilerle bir araya gelen Eruslu, yalıtımın "ısı, su, ses ve yangın" olmak üzere 4 ana unsurunun bulunduğunu belirtti. Binalarda enerji kaybını ısı yalıtımı uygulamaları ile yüzde 55 azaltmanın mümkün olduğunu ifade eden Eruslu, Türkiye'deki ısı yalıtım standartlarının mevcut hali ile Avrupa Birliği'nin gerisinde kaldığını söyledi. Eruslu, "Enerjisinin yüzde 75'ini ithal eden bir ülke olarak artan enerji ihtiyacının karşılanması ne kadar önemli ise tasarruf yoluyla kazanılacak potansiyel enerji miktarı da bir o kadar önemli. 

Türkiye'de yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla, bu da mevcut binaların yüzde 85'inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları buluyor" diye konuştu.


Ticari Hayat