En çok harcama konut ve kira için yapılıyor!

En çok harcama konut ve kira için yapılıyor! En çok harcama konut ve kira için yapılıyor!

Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı harcamaları içinde yüzde 24.1 ile konut ve kira harcamaları ilk sırada oldu. Konut ve kira harcamalarının payı yüzde 23.7'den yüzde 24.1'e yükseldi.Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı harcamaları içinde yüzde 24.1 ile konut ve kira harcamaları ilk sırada oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklerin harcamalar içindeki payı yüzde 20.8'e ulaştı.

Sputnik News'te yer alan habere göre, hanehalkı bütçe araştırmasının 2019 yılı sonuçlarında, Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı gerçekleştirdiği harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24.1 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırada yüzde 20.8 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları, üçüncü sırada ise yüzde 16.5 ile ulaştırma harcamaları bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamada, hanelerin tüketim harcamalarını karşılaştırılabilir hale getirmek için hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak elde edilen eşdeğer fert başına tüketim harcaması uygulanıyor.

Eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2018 yılında 2 bin 181 TL iken 2019 yılında 2 bin 465 TL olarak öngörüldü. 

Konut ve kira harcamalarının payı yüzde 23.7'den yüzde 24.1'e çıktı.

Diğer taraftan, mobilya ve ev eşyaları harcamalarının payı yüzde 6.5'ten yüzde 6.4'e, ulaştırma harcamalarının payı ise bir önceki yıla göre 1.8 puanlık gerileme ile yüzde 18.3'ten yüzde 16.5'e düştü. 

Ev alacaklar dikkat! Hangi masraflar karşınıza çıkacak?