En çok iş ilanı yapı-inşaat ve turizm- otelcilik sektöründe yayınlanıyor!

En çok iş ilanı yapı-inşaat ve turizm- otelcilik sektöründe yayınlanıyor!Eğitim sektörü, en çok ilan veren sektörler arasında ilk çeyrekte yüzde 9,01'le listenin en üst sırasında yer aldı. Yapı-inşaat (yüzde 5,92), turizm otelcilik (yüzde 3,55) oldu...Yenibiris.com verilerine göre, 2013'ün ikinci çeyreğinde en çok eğitim, yapı-inşaat, gıda, perakendecilik-toptancılık ve turizm-otelcilik sektörlerinde ilan yayınlandı. 


İş ve insan kaynaklan sitesi Yenibiris.com'un işverenlerin ilanları ve iş arayanların başvurulan doğrultusunda hazırladığı Yenibiris.com İstihdam Raporu'nun 2013 ikinci çeyrek sonuçlan açıklandı.


Eğitim sektörü, en çok ilan veren sektörler arasında ilk çeyrekte yüzde 9,01'le listenin en üst sırasında yer aldı. Onu izleyen sektörlerse yapı-inşaat (yüzde 5,92), gıda (yüzde 3,81), perakendecilik-toptancılık (yüzde 3,79) ve turizmotelcilik (yüzde 3,55) oldu. 


İlk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de en çok adayın arandığı ilk üç pozisyon muhasebe elemanı, satış temsilcisi ve sekreter oldu. Yüzde 12,36 ile ilk sırada yer alan muhasebe elemanı pozisyonunun ardından satış temsilcisi (yüzde 11,18), sekreter (yüzde 7,08), İngilizce öğretmeni (yüzde 3,42) ve yönetici asistanı (yüzde 3,35) pozisyonlan listede yer aldı. Rapora göre ilanlara yapılan başvuru oranı yılın ilk çeyreğine göre yüzde 57 oranında artış gösterdi. Yayınlanan ilan sayısı ise yine ilk çeyrek rakamlanna göre yüzde 139 art"ü. 2013'ün ilk çeyreğinde olduğu gibi adayların en fazla tercih ederek başvuru yaptığı sektör banka-finans (yüzde 8,58) oldu. Banka-finansın ardından eğitim (yüzde 8,27), yapı-inşaat (yüzde 5,18), perakendecilik-toptancılık (yüzde 4,66), gıda (yüzde 3,36), turizm-otelcilik (yüzde 2,91) sektörleri adaylann en çok başvuru yaptığı diğer sektörler olarak öne çıktı.Muhasebe elemanı pozisyonu başvuru oranı (yüzde 10,25) birinci çeyrekle yaklaşık aynı oram koruyarak istikrannı sürdürdü. Muhasebe elemanının ardından en çok başvuru alan diğer pozisyonlar şu şekilde sıralandı: Satış temsilcisi (yüzde 10,04), sekreter (yüzde 4,01), çağn merkezi müşteri temsilcisi (yüzde 3,22), yönetici asistanı (yüzde 3,05), inşaat mühendisi (yüzde 2,31), garson (yüzde 2,06), makam şoförü (yüzde 1,75), gişe yetkilisi (yüzde 1,63), İngilizce öğretmeni (yüzde 1,61) En çok ilan yayınlanan ilk üç il ise ilk çeyrekte olduğu gibi yine İstanbul (yüzde 71,24),  Ankara  (yüzde 7,12) ve  İzmir  (yüzde 2,66) olarak sıralandı. 

Geçen yılın aynı dönemine göre İstanbul'da yayınlanan ilan sayısı artarken, İzmir'deki ilanlarda yaklaşık üçte bir azalma görüldü. Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2013 yılı ikinci çeyrek istihdam sonuçlarını şöyle değerlendirdi: "İkinci çeyrekte Türkiye'de hareketli bir istihdam piyasası yaşandı. İş başvurularında ve verilen ilanlarda bir önceki çeyreğe ve geçen yılın aynı dönemine göre önemli oranda bir artış oldu. Yayınlanan ilanlarda geçen yılın aynı dönemine göre gördüğümüz yüzde 119'luk artış dikkat çekici. Başvurularda ise geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 115'lik yükseliş söz konusu. Bir sonraki çeyrekte de benzer ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz." 


Hürses Gazetesi