Enerji'de dışa bağımlılığın çözümü ''ısı yalıtımı''

Enerji'de dışa bağımlılığın çözümü ''ısı yalıtımı'' Enerji'de dışa bağımlılığın çözümü ''ısı yalıtımı''

Isı yalıtımı ile doğal gaz kesintilerinden daha az etkileniliyorÜlke gündemini meşgul eden, vatandaşı zor durumda bırakan doğal gaz zamlarından sonra Türkiye yeni bir sorunla daha karşı karşıya kaldı: Doğal gaz kesintisi... Rusya'nın doğal gaz vanasını uzun süre kapalı tutması halinde, ağır kış koşullarını yaşayan ülkemizi çok büyük bir ısınma problemi bekliyor. Bu ağır tablo karşısında, ısıtma ve soğutma giderlerinde yüzde 60'a varan tasarruf sağlayan ısı yalıtımının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Günlük doğal gaz tüketimi 130 milyon metreküp olan Türkiye'de bulunan 17 milyon konutun yüzde 90'ı yalıtımsız olduğu için enerjide dışa bağımlılığımız her geçen gün artıyor ve faturalar kabarıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle doğal gaz kullanımında ekonomik yöntemlerin çok önemli olduğunu belirtti. Ekonomik ısınmanın tek yolunun ısı yalıtımından geçtiğini ifade eden Ulu, ülke ve aile ekonomisi için ısı yalıtımına ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplam ithalatının beşte birini enerji faturasına ödeyen Türkiye'de, enerjinin yüzde 34'ü konutlarda kullanılıyor ve bir binada harcanan enerjinin yaklaşık yüzde 80'i ısınma amaçlı olarak tüketiliyor. Oysa ısı yalıtımı yaptırarak yılda 7.5 milyar dolar tasarruf etmek mümkün. Isı yalıtımının maliyeti inşaat aşamasında bina maliyetinin sadece yüzde 3'ü ila 5'i arasında değişiyor ve yapılan yatırım birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor.

XPS ısı yalıtım levhaları ile bina ömrü boyunca performans sağlayan ısı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği'ne ulaşmanız yeterli.

XPS Derneği, Türkiye'nin enerji portresinin ve enerji verimliliği potansiyelinin masaya yatırılacağı 1. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu'na da katılacak. Derneğin standını 15-16 Ocak tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Forumda, XPS Derneği Genel Koordinatörü Meltem Yılmaz, 16 Ocak Cuma günü, saat 15.40'ta Artemis B Salonu'nda "Binalarda Isı Yalıtımıyla Enerji Verimliliği ve XPS İle Çözümler" konulu bir sunum da gerçekleştirecek.