Enka İnşaat, gayrimenkul ve inşaat faaliyetlerinde atağa geçti!

Enka İnşaat, gayrimenkul ve inşaat faaliyetlerinde atağa geçti!Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök, Enka İnşaat'ın inşaat ve gayrimenkul sektöründeki konumuna ilişkin açıklamalar yaptı. Enka İnşaat'ın net kar oranına ve projelerine değinen Serhan Gök, Enka İnşaat'ta karın beklenenin üzerinde olduğuna dikkat çekti.


Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök, Enka İnşaat'ın inşaat ve gayrimenkul sektöründeki konumuna ilişkin açıklamalar yaptı. Enka İnşaat'ın net kar oranına ve projelerine değinen Serhan Gök, Enka İnşaat'ta karın beklenenin üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Ekonomist Dergisi'nde yer alan habere göre; Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök, Enka İnşaat ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Enka İnşaat, gayrimenkul ve inşaat faaliyetlerinde atağa geçti!

"Enka İnşaat, ilk çeyrekte 235 milyon Türk Lirası tutarındaki beklentilerin üzerinde, 1 milyar 142 milyon Türk Lirası net kar açıkladı. Güçlü sonuçların temel nedeni; şirketin inşaat iş kolunda elde ettiği beklentilerin üzerinde karlılık oldu. İnşaat iş kolunda elde edilen FVAÖK 1112 milyon dolardan 142 milyon dolara, FAVÖK marjı ise yüzde 31'den yüzde 38'e ulaştı. 12 aylık marjın yüzde 15-20'de normalleşeceğini tahmin ediyoruz.

Enka İnşaat; Libya'da 388 milyon dolarlık projeyi tekrar sözleşme portföyüne dahil etti ve toplam iş yükü yılsonuna göre 3 milyar dolardan 3.3 milyar dolara yükseldi.

Gayrimenkul alanında Rusya'dan elde edilen kira geliri ise pandemi nedeniyle doluluk oranlarındaki ve kira oranlarındaki düşüşle azaldı. Artan faiz oranlarının bono getirilerini olumsuz etkilemesi ise finansal gelirdeki kayıpta etkili oldu."