Eroğlu: Yanan alanların tamamı tekrar ağaçlandırılacak!

Eroğlu: Yanan alanların tamamı tekrar ağaçlandırılacak! Eroğlu: Yanan alanların tamamı tekrar ağaçlandırılacak!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Beykoz yangınları için konuştu "Yanan orman alanlarına imar söz konusu olamaz." belirterek zarar gören yerlerin yapılan çalışmalarla tekrar ağaçlandırıldığını vurguladı...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Beykoz yangınları için konuştu "Yanan orman alanlarına imar söz konusu olamaz." 


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,İstanbul Beykoz'daki orman yangınlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.Bakan Eroğlu açıklamasında, Beykoz'da son günlerde sıkça yaşanan orman yangınlarında 10 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirtti.


Çavuşbaşı'nda 12Temmuz'dan bugüne kadar meydana gelen yangınlara yangın söndürme ekiplerince kısa sürede müdahale edildiğini ve çok daha fazla ormanlık alanın zarar görmesinin engellendiğini bildiren Eroğlu, açıklamasında,''Yanan alanların tamamı tekrar ağaçlandırılacak''dedi.


''İNSAN KAYNAKLI''

''Yanan orman alanlarının kesinlikle imara, özel mülkiyete ve yapılaşmaya açılması söz konusu olamaz'' ifadesini kullanan Bakan Eroğlu, yangınların büyük kısmının insan kaynaklı olduğunu hatırlattı.

Sabotaj şüphesi bulunan yangınların çıkış sebebinin yetkililerce araştırıldığını dile getirenEroğlu, ''Bu yangınlarda sabotaj veya herhangi birinin ihmali ya da tedbirsizliği edilirse en ağır ceza uygulanır.Hiç kimse tabiata zarar verme hakkına sahip0 değil.Bu ağaçlar kolay yetişmiyor.Kimse İstanbulluların ve orman teşkilatının gözü kadar sakındığı ağaçlara zarar vermez'' ifadesini kullandı.


İstanbul'da 2012'deki 187 orman yangınında 52 hektar alanın zarar gördüğünü bildiren Eroğlu, Bu alanların aynı yıl yapılan çalışmalarla tekrar ağaçlandırıldığını vurguladı.