Müzelerle ilgili çalışmalar başladı!

Müzelerle ilgili çalışmalar başladı! Müzelerle ilgili çalışmalar başladı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: ''Bugün, daha önce ziyan ettiklerimizi toplamaya çalışıyoruz. Müzelerimize, evlerimize, toprağın altına ve üstüne sahip çıkıyoruz''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bugün, daha önce ziyan ettiklerimizi toplamaya çalışıyoruz. Müzelerimize, evlerimize, toprağın altına ve üstüne sahip çıkıyoruz'' dedi. 

     Günay, Söke ilçesinde, Novada Outlet Merkezi'nde yer alan iş adamı Cem Cemil Öztürk'ün yaptırdığı Otantika Etnografya Müzesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'de son dönemde bir müze seferberliği başlattıklarını dile getirdi. 

     Yurt dışında ''Siz Türkiye'den kaçırılmış eserlerinizi istiyorsunuz da nerede sergileyeceksiniz- Osman Hamdi Bey'in yaptırmış olduğu Arkeoloji Müzesi ve Ankara'da bedestenden bozma Anadolu Medeniyetler Müzesi'nden başka müzeniz mi var-'' diye geçmişte eleştiriler aldıklarını anlatan Günay, şöyle devam etti: 

     ''Oysa şimdi Gaziantep'te iddia ile söylüyorum, dünyanın en büyük mozaik müzesi var. Hatay'da bir müze temeli attık, 32 bin metrekare, çok büyük bir arkeoloji müzesi olacak. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nin temelini attık. Bu da 390 bin metrekare civarında. Diyarbakır ve Van'da çalışmalarımız sürüyor. Ege'yi şu anda bir müzeler şantiyesine çevirdik. Uşak'ta bir müze yapıyoruz. Denizli'de Pamukkale'ye ve şehir merkezine iki müze yapacağız. Truva Müzesi'nin projesi bitti ve temelini atacağız. Afyon Müzesi inşaatı yükseliyor ve gelecek yıl açılışını gerçekleştireceğiz.'' 

     Bakan Günay, İzmir'de de kendilerinden bir müze beklentisi olduğunu, ancak arazi bulmakta zorluk çektiklerini kaydederek, ''Yer temin ettiğimizde İzmir'de büyük bir müze yapma niyetimiz var'' dedi. 

     

     -''Tarih bilinci yükseliyor''- 

     

     Dünyanın dört bir tarafına giden eserleri toplamaya çalıştıklarını bildiren Günay, 1993-2003 yılları arasında yabancılara gitmiş 869 adet, 2003'ten bugüne kadar da 4 bin 106 çalıntı eser getirildiğini, geçen hafta 450 yıllık bir çiniyi de İngiltere'den getirdiklerini söyledi. 

     Bakan Günay, Türkiye'de 2000'li yıllarda 89 olan özel müze sayısının bu yıl 168'e yükseldiğini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

     ''Bu, Türkiye insanının tarih bilincinin yükselmeye başladığını gösteriyor. Daha önceden eskiye rağbet yoktu. Bugün, daha önce ziyan ettiklerimizi toplamaya çalışıyoruz. Müzelerimize, evlerimize, toprağın altına ve üstüne sahip çıkıyoruz. Aynı dikkatle ağacımıza, kuşumuza, taşımıza sahip çıkarken, aynı şekilde vatan köşesindeki evlatlarımıza da sahip çıkıyoruz. Hiçbir ayırım yapmıyoruz. 

     İster Hakkari'de doğmuş, ister Hatay'da doğmuş, ister Edirne'de doğmuş, ister Sinop'ta doğmuş olsun. Bizim bu birliğimizi ve bütünlüğümüzü, bu bereketimizi, bu gelişmemizi, bu gayretimizi sekteye uğratmaya çalışanlar var. Bu güzel günde niyaz ediyorum ki Allah onları başarısız kılsın. Kim ki milletin iyiliği için çalışıyor, milletin bütünlüğü, milletin bereketi, milletin sofrasındaki ekmeğin çoğalması ve adaletle dağıtılması için çalışıyorsa Allah onları muvaffak etsin.'' 

     Açılışa, eski bakanlardan Nahit Menteşe, Aydın Valisi Kerem Al, AK Parti milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öğüş ve Gültekin Kılınç da katıldı. 

AA