Ertuğrul Günay: 2. konutları turizme katmak için hazırlanıyoruz!

Ertuğrul Günay: 2. konutları turizme katmak için hazırlanıyoruz! Ertuğrul Günay: 2. konutları turizme katmak için hazırlanıyoruz!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ikinci konutları turizme katmak için plan hazırladıklarını söyledi


Kazdağı Otelciler Derneği (KAZOD) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen Kazdağları Turizm Destinasyon Kongresi'ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ikinci konutların turizmin önünde engel olduğunu, bu konutların turizme katmak için plan hazırladıklarını söyledi. Edremit Körfezi'nin en büyük sorununun ikinci konutlar olduğunu belirten Günay "İkinci konut yapmayı biz turizm sandık bir dönem. Şimdi ise ikinci konut yapmanın bir turizm olmadığı, turizmin önüne bir engel oluşturduğu acı biçimde görülüyor. Edremit Körfezi'nin en büyük sorunu ikinci konutlardır. Bodrum'un en büyük sorunu, Muğla'nın en büyük sorunu ikinci konutlar. Şimdi bakanlık olarak çalışıyoruz. Biz şimdi ikinci konutları turizme nasıl katarız, bir plan çerçevesinde Avrupa örneklerine bakarak, İspanya örneğine bakarak ona çalışıyoruz" dedi.

Günay, Edremit'ten Çanakkale'ye doğru artık devasa kitle otelleri yerine daha doğanın içinde kaybolan, daha damak tadını hissedebileceğimiz, buranın bitki türünü hissedebileceğimiz yeşili, doğayı, tarihi, çevreyi koruyan bir turizm türü geliştirmeye çalışacaklarını vurguladı.


'TURİZM GELİRİMİZ 28 MİLYAR DOLAR'

Geçen yıl 30 milyon turistin ağırlandığını hatırlatan Günay "Bölgemizde ciddi sorunlar var. İşte İsrail'le, Suriye'yle, Irak'la İran'la bir takım sosyal, siyasal bir takım sıkıntılarımız var. Buna rağmen bu yıl yine biz dünyanın önde gelen turizm barış noktalarından birisi olacağız. Turizmden elde ettiğimiz gelir 25 milyar dolar gibi ciddi hesaplamalar var ama bizim hesaplamalarımızda 28 milyar dolar civarında" dedi.

Habertürk