Erzurum Alışveriş Merkezi'nin temeli atıldı

Erzurum Alışveriş Merkezi'nin temeli atıldıRedevco tarafından Erzurum'da yaptırılan Erzurum Alışveriş Merkezi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı.


Yenişehir semtindeki şantiye alanında düzenlenen törende konuşmasına Türkçe "Merhaba" diyerek başlayan Redevco Türkiye Genel Müdürü Patrickvan Dooyeweert, 140 yıllık maziye sahip Redevco olarak 2 bin 500 senelik tarihi olan bir kentte olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Yapılacak alışveriş merkezinin Erzurum'a ayrı bir güzellik katacağını ifade eden Dooyeweert, "Bu proje Türkiye'nin en iyi alışveriş merkezi projelerinden biri olacak" dedi. Erzurum'da önemli eserlerin bulunduğunu dile getiren Dooyeweert, şunları söyledi: "Bizim eserimiz Erzurum'daki diğer eserlere göre ebat olarak daha ufak olsa da, bu eserlerin arasına alışveriş merkezimizi katmaktan mutluyuz. Burada her şeyin yolunda gittiğini göstermek için bir tören düzenledik. Gelecek yıl bu merkezin açılışı için burada olacağız."

Redevco Türkiye İnşaat ve Arazi Geliştirme Direktörü Muharrem Polat ise kendisinin de Erzurumlu olduğunu ve böyle bir proje ile Erzurum'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Erzurum'da şehir merkezinde nüfusun 500 bin kişiye ulaştığını dile getiren Polat, "Bölge olarak bakıldığında ise nüfusun 2.5-3 milyona ulaştığını görüyoruz. Erzurum bölgenin ticaret merkezi olma potansiyeline sahip bir kenttir" diye konuştu.

Mayıs 2009'da bitirilmesi planlanıyor

Projenin başlamasıyla birlikte yerel esnafta bir takım endişelerin oluştuğunu kaydeden Polat, şunları söyledi: "Alışveriş merkezimiz kentteki küçük esnafın kendi ticari hacmini küçültücü değil, nüfusu 500 binden 2.5 milyonlara çıkaracak yeni bir ticaret potansiyeli oluşturmak için yapılan bir proje olarak algılanmalıdır. Böylelikle gerek cadde mağazacılığına, gerekse kentin ticaret ve kültürel alanına önemli katkı sağlayacağı görülecektir. Erzurum'a kayak yapmak için gelen turistlerin ne kadarının şehir merkezine inip alışveriş yaptığını ve ne kadarına alışveriş yapacakları imkan sağladığına da bakmalıyız. Alışveriş merkezimiz kayak yapmak için kente gelen özellikle alışveriş potansiyeli olan turistlerin kaynaklarını kente bırakmalarını sağlayacak önemli bir cazibe ve çekim merkezi olacak. Projede kapsamında alışveriş merkezinin yanı sıra çok amaçlı kültür merkezi de yapıyoruz. Kentte sosyal anlamda katkı sağlamak için çok güzel bir salon yapıyoruz. Burayı belediyeye hibe edeceğiz."

Yabancı sermayenin girişi konusunda istenilen seviyeye ulaşılamadığını savunan Polat, "Yabancı yatırımcının önü açıldığında kentte hem kültürel hem ticari değişim yaşanır" dedi. Polat, geçen yıl Haziran ayında başladıkları projelerinin 2009 mayıs sonunda bitirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

130 mağaza yer alacak

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilal Ungan ise Erzurum'un geçmişi ve geleceği olan bir şehir olduğunu bildirdi. Erzurum'un tarihi İpek Yolu güzergahında olduğunu anımsatan Ungan, "Erzurum yıllardır bölgede ticaretin önemli merkezlerinden olmuştur. Şehrimiz ekonomik olarak kalkınmaya müsait kaynaklara sahiptir" dedi. Ungan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımcının yanında olduklarını da sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Erzurum Vali Yardımcısı Nazife Aktaş, Ungan, Dooyeweert, Polat, Palandöken Belediye Başkanı Cenap Köksal Birdal ve Kazım Karabekir Belediye Başkanı Dursun Şahin ile birlikte alışveriş merkezinin temelini attı. 32 bin metre karelik kiralanabilir alanı olan Erzurum Alışveriş Merkezi'nde 130 mağazanın yer alacağı bildirildi. Alışveriş merkezinde mağazaların yanı sıra 8 sinema salonu ve bölgenin en büyük süpermarketinin olacağı da kaydedildi.