Esenler'de yatay mimariyle 5 bin rezerv konut üreteceğiz!

Esenler'de yatay mimariyle 5 bin rezerv konut üreteceğiz! Esenler'de yatay mimariyle 5 bin rezerv konut üreteceğiz!

İstanbul’daki dönüşüm ile ilgili genel değerlendirmeler yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Esenler'de yatay mimariyle 5 bin rezerv konut üreteceğiz" dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Avcılar Tahtakale Mahallesi'nde Zeyneb-i Kübra Camisi'nde bir taziyeye katıldıktan sonra çevredeki esnafı ziyaret etti. 

- "Esenler'de yatay mimariyle 5 bin rezerv konut üreteceğiz"

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İstanbul’daki dönüşüm ile ilgili genel değerlendirmeler yapan Bakan Kurum, "Tarihi alanları ile deprem riski altında olan alanları ayırıyoruz. Öncelikli olarak o tarihi alanların dönüşümü ve gerçekten bizim ecdadımızın bize bıraktığı o eserleri gün yüzüne çıkaracak, Fatih Sultan Mehmet’in, Kanuni Sultan Süleyman’ın, Mimar Sinan’ın eserlerini gün yüzüne çıkaracak o tarihsel dönüşümü yapmak istiyoruz. Buna ilişkin yerlerimizin tespitini yaptık. Bir de bunun dışında da acil öncelikli dediğimiz alanlar var. Kartal ve Kağıthane’de bunu başlattık, Esenler’de yıl sonuna kadar 5 bin rezerv konut üreteceğiz ki bu az katlı yatay mimariye uygun bir şekilde. Gaziosmanpaşa’da bu kentsel dönüşümde vatandaşımızın mağdur olmaması açısından da olaya tamamen biz el koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde, Gaziosmanpaşa’daki fiili kentsel dönüşüme  TOKİ  başkanlığımızla girmek suretiyle yıl sonuna kadar 4 bin 400 konutun ihalesini de yapıyor olacağız. Beyoğlu’nda başlayan bir projemiz var. Küçükçekmece’de, Başakşehir’de acil gördüğümüz tüm alanlara dokunmak suretiyle ilgili yerel yönetimlerimizle el birliğiyle bu süreci yöneteceğiz. Kentsel dönüşüm bizim için çok önemli bir proje." dedi

- "Binali Yıldırım'ın özelliği çalışkan ve sadık"

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın seçim süreci performasının sorulması üzerine ise "Biz hep icratlarla ön plana çıktık." diye konuşan Bakan Kurum, "Ben kendim de bugüne kadar hep icraat yaptım. Yaptığım işlerden dolayı da çok mutlu ve memnunum. 17 yıldır biz AK Parti iktidarı olarak, hükümetleri olarak İstanbul’a hep hizmet ettik. İstanbul’a 235 milyar liralık yatırım yaptık. Altyapıya, ulaşıma, kentsel dönüşüme kadar bir çok hizmet yaptık." diye konuştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sözlerimi şu şekilde tamamladı:

"Bu hizmetleri Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptık. Onun liderliğinde en yakın çalışma arkadaşlarından biri de Binali Yıldırım’dı. Biz, Binali Yıldırım Ağabeyimizi şöyle tanıdık; 17 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımıza her şartta destek veren ve sürekli çalışan, üreten bir ağabey, bakanımız, büyüğümüz olarak tanıdık. En önemli özelliği de çalışmak ve sadakat olarak karşımıza çıktı. İnşallah 23 Haziran’dan sonra da o çalışkanlığıyla birlikte iş üreterek, taş üstüne taş koyarak İstanbul’umuza, milletimize hizmet edecek. Biz de, onunla omuz omuza, sırt sırta bu süreci yönetmek istiyoruz. İstanbul’umuzun geleceği için de bunun çok önemli bir seçim olduğunu düşünüyorum. Sosyal belediyecilik anlayışıyla 1994 yılında başlattığımız süreci, inşallah yeni bir 25 yılın başlangıcında Binali başkanımızla yapmak istiyoruz."

 

TOKİ Esenler kentsel dönüşüm ihalesi 18 Haziran'da!