Esenyurt Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında imar görüşüldü!

Esenyurt Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında imar görüşüldü! Esenyurt Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında imar görüşüldü!

Esenyurt Belediye Meclisi Ekim ayı oturumu toplam 27 gündem madde görüşülmesiyle gerçekleşti. Toplantıyı Meclis Başkanvekili Av. Emin Batmazoğlu yönetirken meclis gündeminde Sulh talepleri yapılan imar uygulamaları dikkat çekti.



Esenyurt Belediye Meclisi Ekim ayı oturumu toplam 27 gündem madde görüşülmesiyle gerçekleşti. Toplantıyı Meclis Başkanvekili Av. Emin Batmazoğlu yönetirken meclis gündeminde Sulh talepleri yapılan imar uygulamaları dikkat çekti. Av. Emin Batmazoğlu’nun başkanlığında toplanan ve 27 gündem maddesinin çoğunluğunu Sulh talepleri oluşturdu. Sulh taleplerine ilişkin maddelerde iktidar ve muhalefet partilerinin meclis üyeleri fikir ayrılığına düşerken CHP Meclis Üyesi Taner Uluğ, sulh taleplerine ilişkin Meclis Başkanvekili Av. Emin Batmazoğlu’nun detaylı bir açıklamada bulunmasını istedi.


30 yıl önceki defterler açılıyor

Meclis Başkan Vekili Av. Emin Batmazoğlu, CHP'li Uluğ'un açıklama istemine cevap verdi. Batmazoğlu, “Belediye kanununda açık bir yüküm vardır. Kesinleşmemiş bir alacak varsa Sulh’u ancak meclis yapar bu konuda meclisin yetkisi vardır. Her istenilen madde meclise taşınamaz bu durum yasalarda yoktur. Geçmişte yapılan hatalar ve gayrimenkullerin aşırı değerlenmesi sebebiyle herkes eski defterleri karıştırıyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde belediyemize bir dava açıldı. Bundan 30 yıl önce Esenyurt, Bakırköy Belediyesine bağlı iken bir işlem yapılmış ve onun iptali için dava açıyorlar. Üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen eski defterleri karıştırıyorlar. Bu kurumu korumak kollamak zorundayız, aksi halde bu kurum işlemez hale gelir. Geçmişte yapılan hatalar ve mağdur edilen vatandaşlar bugün gelip sulh davaları ile belediyenin kamyonunu, dozerini veya diğer iş makinelerini haczediliyor. Fakat bunları sırasıyla çözüyoruz” dedi.


Milletin evine ortak buldunuz!

Batmazoğlu'nun açıklamaları sonrası konuşan CHP'li Yavuz İren ise sert açıklamalarda bulundu. Esenyurt Belediyesi'nin imar uygulamalarına yönelik konuşan İren, belediyenin sağlıklı bir  çalışma yürütmediğini ve birçok hataya imza attığını söyledi. Belediyeyi suçlu olmakla suçlayan İren, “Meclisi de kendi suçlarınıza ortak etmeye çalışıyorsunuz” diyerek, “Esenyurt Belediyesi'nin Esenyurt'ta borçlu hale getirmediği hiç kimse yok. Dolayısıyla bu borçlu hale gelen aileler, örneğin 20 yıl önce evini yapmış siz tutmuşsunuz bir başkasını oraya ortak etmişssiniz. Ya da şahıs bir arsa almış o arsayı başka bir arsanın içine kaydırmışsınız. Tüm bunlar ve buna benzer şeyler bu tür davaların artmasına yol açmıştır. Burada meclisi kendi suçunuza ortak etmeye çalışıyorsunuz. Bunu encümen kararı ile alıp uygulayabilirsiniz.Meclisten böyle bir karar almak zorunda değilsiniz, böyle bir gereklilikte yoktur. Ancak siz ilerde yaşabileceğiniz sıkıntıları meclisin üzerine atmak ve buradaki diğer arkadaşlarıda müdürlerinize ve başkan yardımcılarınıza ortak etmek istiyorsunuz. Eğer mahkeme kararları sonuçlandı ise bir cetvel hazırlanıp o cetvele uygun olarak sıra ile ödeme yapabilirsiniz” ifadelerinde bulundu.



Gazete İstanbul