Ev alım satımlarında fiyat krizi!

Ev alım satımlarında fiyat krizi!

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı, bugünkü köşesinde hızla artan ev fiyatlarını kaleme aldı. İşte Nagehan Alçı'nın o yazısı...Habertürk Gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı, bugünkü köşesinde hızla artan ev fiyatlarını kaleme aldı. İşte Nagehan Alçı'nın o yazısı...

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı, konut fiyatlarını kaleme aldığı yazısına "Her yerde işler çığırından çıkmış durumda. Mesela gayrimenkul ve otomobil piyasası. Ev ve otomobil alıp, satmak adeta açık artırmaya bağlandı" ifadelerini kullanarak başladı. Alçı, yazısını şu şekilde sürdürdü:

Sabah ilan edilen fiyatla gezdirilen evler için akşam aynı fiyata el sıkışılamıyor. Satıcı uçan dolara bakıp ilan ettiği fiyatı verene hatta o fiyatın üzerine çıkana dahi malını satmaktan vazgeçiyor. Vazgeçmeyip tapuya gelen ama tapuda dahi fiyatı değiştirmeye kalkan ve birbirine girenler var.

Herhangi bir emlak ofisine girin ve son günlerdeki durumu sorun. Tabii içeride birini bulabilirseniz…İster alt derece evlere ister üst derece evlere bakın, hepsi kapışılıyor. Tüm emlakçılar harıl harıl satış yapıyor. Fiyatlar saatler içinde katlanırken alıcılar bu fiyatlara sanki bedava mal varmış gibi saldırıyor.

Ev alım satımlarında fiyat krizi!

Ortam öyle oynak ki sözünü tutan yok denecek kadar az. El sıkışma, anlaşma gibi tabirler artık pek bir şey ifade etmiyor. Hatta verilen kaparolar bile ertesi gün "Dolar kurundaki değişiklik nedeniyle anlaşma şartları değişti" denerek iptal ediliyor. Türkiye çok ilginç bir dönemden geçiyor.

Uçan fiyatlar ile dar ve sabit gelirlinin her geçen gün fakirleşmesi de bir gerçek, döviz ve altın birikimi olanlara bu ortamda kıran kırana ev, araba, arsa satılması da… Malı, mülkü, arabası, dövizi, altını olanlar bu enflasyon fırtınası ile orta sınıftan üst-orta sınıflara doğru ilerleme duygusuyla mutlu oluyor. TL borç alanlar borçları eriyor diye bayram ediyor.

Ev alım satımlarında fiyat krizi!

Türkiye’de mevcut mevduatların yüzde 65’i şu an döviz cinsi varlıklarda. Bunlar da kriz duygusu değil bilakis geçici zenginleşme hissi yaratıyor.

Türkiye’deki mülksüzler sınıfının dikkatle tespit edilmesi gerekiyor. Ne evi ne arabası ne de banka hesaplarında herhangi bir birikimi olmayanlara çok ciddi sosyal yardımların yapılması ahlaki bir mecburiyet.

Kurlardaki artış konut sektörünü nasıl etkiledi?

Döviz kuru satılık ve kiralık konut fiyatlarını nasıl etkiledi?

Konut fiyatları bir yılda yüzde 40 arttı!

Konut kredisi faiz oranları düştü, fiyatlar tavan yaptı!