Çukurova Balkon

Ev hayali kuranlara yüksek fiyat engeli!

Ev hayali kuranlara yüksek fiyat engeli! Ev hayali kuranlara yüksek fiyat engeli!

Kamu bankalarının kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekmesi vatandaşları harekete geçirdi. Ancak birçok projede fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. Ev hayali kuranlar, bu kez yüksek fiyat engeliyle karşılaştı.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Bankaların konut kredisi faizlerini düşürmesi, sadece vatandaşı değil müteahhitleri hareketlendirdi. Bazı konut projelerinde ve “yap-sat” tarzı birçok butik projede, fiyatlar yüzde 10-20 bandında artış gösterdi. İkinci el piyasında da benzer eğilimler gözlemlendi. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; vatandaşlar, düşen faiz yükü ve artan vade avantajı nedeniyle ev hayalleri kurarken, gördükleri fiyat artışları karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Müteahhit firmalar ise; durgunluk, yüksek faiz ve maliyet artışı sebebiyle fiyat artışı yapamadıklarını, küçük miktardaki yükselişlerin “gecikmiş” ve “kaçınılmaz” olarak yansıdığını kaydediyor.

BAŞA DÖNMEYELİM

Adrese Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Hiçdurmaz “Aslında her iki tarafta da bekleyiş hâkimdi. Vatandaş, ev almak için uzun süredir faizin düşmesini kolluyordu. Müteahhit firmalar ise, yıllardır artan maliyetleri fiyatlarına yansıtamıyordu. Bugün gelinen noktada, vatandaşın talebi 0,99 kredi oranı ve 180 ay vade imkânı ile biraz yükseldi. İstanbul’da özellikle ikinci el piyasada ve daha merkezî olmayan bölgelerde satışlar daha hareketli. Bu anlamda bir kıpırdanma var. Diğer taraftan yeni projelerde ve merkezi bölgelerde konut fiyatlarında biraz artışlar gözleniyor. Bu durumdaki bölgelerde hareketlenme daha zayıf. Burada tekrar ‘yine alamıyoruz, yine satamıyoruz’ noktasına doğru eğilim gittikçe artıyor. Başa dönmemeliyiz. Çünkü bu durum da kimsenin faydasına olmaz” açıklamasında bulundu.

ÜST LİMİT  400 BİN TL

İstanbul’da konut kredisine en çok talep  Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir ve Arnavutköy’de, Anadolu Yakasında ise Tuzla, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Çekmeköy ilçelerinden geldi. Emlakçılar; vatandaşın daha çok 150-400 bin TL bandında ev baktığını belirtirken, söz konusu ilçelere fiyatların bu aralıkta olduğu için rağbetin yüksek olduğunu, daha yüksek rakamlara talep olmadığını kaydediyor.

PİYASAYI 2. EL SIRTLIYOR

Bu yılın ilk yedi ayında Türkiye'de satışı gerçekleşen konut adedi 608 bine ulaştı. Bu konutların yüzde 59,7’si ‘ikinci el’ konutlardan meydana geldi. 2017 yılında yüzde 34, geçen yıl yüzde 33 olan ikinci el konut satışları, daha yatay seyreden fiyatlar nedeniyle tercih ediliyor. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal “Bu yılın yedi ayında tam 64 şehirde ikinci el satışları, birinci elden daha fazla gerçekleşti” açıklamasında bulundu. 

Konut kredisi faizlerinde son durum Eylül 2019!