06 / 07 / 2022

Ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?

Ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?

Son dönemlerde ev sahipleri ve kiracılar yüksek kira nedeniyle karşı karşıya geldi. Peki ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?Son dönemlerde kira bedellerinin yükselmesiyle evlerini yüksek fiyatlara kiralayan ev sahiplerinin sayısı da artış gösterdi. Fakat ev sahibinin sözleşme süresi dolmadan kiracıyı çıkarması çok mümkün değil. Ev sahibinin kiracısını çıkartabilmesi için bazı sebepleri olması gerekiyor. 

Ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?

Yapılan kira kontratının süresi dolmadan kiracıyı evden çıkartamayacağını dile getiren Avukat Mahir Orak,  “Sözleşme bitmeden kiracının çıkarılması söz konusu olamaz. Ev sahibinin bunu yapabilmesi için haklı nedenleri olmalı. Bu nedenler başında kira borcunu ödemediği için temerrüde düşürülmesi ve sonrasında tahliye davası açılması geliyor. Kiracıya noterden ödeme için ihtar gönderilip 30 gün süre verilmek zorunda. Bu süre geçtikten sonra hâlâ ödeme yoksa tahliye davası veya icra takibi yoluyla yapılacak olan takip neticesinde icra mahkemesinden tahliye talep edilebilir. Ayrıca ev sahibinin izni olmadan konutta ciddi bir değişiklik yapılması gibi sözleşmeye esaslı bir aykırılık olunması durumunda kiracı tahliye edilebilir.  Bir diğer yol ise esaslı tadilat, tamirat ve yıkım varsa kiracı tahliye edilebilir. Fakat bu durumun sonrasında kiracının yeniden davet edilmesi zorunlu. Eğer davet edilmezse kiracıya 1 yıllık kira bedeli ile taşınma bedeli ödenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

30 gün süre vermeli

Mahir Orak’ın verdiği önemli bilgiye göre kiracılar, apartmanda yaşayan komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlü oluyor. Bu yükümlüğe uymaması halinde konut sahibi en az 30 gün süre tanıyarak, sözleşmeyi feshedeceği ile ilgili olarak yazılır ihtarda bulunur. Konutta yaşayan vatandaların ev sahibi ile komşular bakımından çekilmez olması halinde konut sahibi, yazılı bir bildirimle kira sözleşmesini feshedebilir.

Ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?

Eğer ev satılırsa

Konutun bir başkasına satılması halinde de kiracının 6 ay süresi olduğunu kaydeden Orak sözlerini şu şekilde tamamladı: "Kiracı içerdeyken taşınmazın satılması halinde yeni mal sahibi kiracıya 1 ay içinde ihtar göndererek tahliye talep edebilir. Bu durumda satın alma tarihinden itibaren 6'ncı ayın sonuna kadar kiracı içerde kalmaya devam eder. 6'ncı ayın sonunda çıkmazsa tahliye davası açılabilir. Eski mal sahibi ile yapılan kira sözleşmesinin sonunda da direkt dava açarak tahliye talep edilebilir."

 

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir?