Ev sahibi ve kiracı hakları!

Ev sahibi ve kiracı hakları!

Bir kiralama işi söz konusu olduğu takdirde, ev sahibi ile kiracı birbirlerine karşı hak ve sorumluluğa sahip olmuş oluyor. Söz konusu ev sahibi ve kiracı hakları haberimizde...


Ev sahibi ve kiracı hakları!

Kiralama işleminde ev sahibi ve kiracının birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları da doğuyor. Söz konusu hak ve sorumlulukların yerine getirilmemesi, uygun davranış sergilenmemesi halinde karşı taraf hukuki haklarını kullanabiliyor. Peki ev sahibi ve kiracı hakları nelerdir, diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


Ev sahibi hakları..

- Ev sahibi kiracıya ilişkin herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olması halinde, ihtarname çekip konuyu gündeme getirebiliyor.


- Ev sahibi, bazı haklı nedenlerin olması halinde kiracısına tahliye davası açabiliyor.  Bunlar arasında kiracının kira parasını ödeyememesi; ev sahibinin veya birinci dereceden yakınlarının o konuta ihtiyacı olması; kiracının eve taşındıktan sonra tahliye taahhüdünü imzalamış olması; Evde zorunlu olarak bir tadilat yapılması; Bir diğer tahliye nedeni ise kiraya konu olan evin satılmış olması ve yeni ev sahibinin bu eve ihtiyacı olması yer alıyor.


- Ev sahibi, kiracıya aidatını ödememesi, komşuluk ilişkilerine önem vermemesi ve kira kontratında yazan herhangi bir maddeye riayet etmemesi gibi durumlar dahilinde çok çeşitli konularda ev sahibi, kiracısına ihtar çekebiliyor.


- Kiracı evi kendi zevkine, kendi ihtiyacına göre yaptığı tadilatları, ev sahibinden talep edemiyor.  


- Ev sahibi kira tespit davaları açabiliyor. Bunun için söz konusu evin değerinde bir artışın olması gerekiyor. Okula yakınlık, alışveriş merkezine yakınlık, park yapılması, yol geçmesi, metro geçmesi, gündemde olan bir mekanın olması gibi..


Kiracı hakları..

- Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan yukarıda belirtilen zorunlu haller dışında kiracıyı evden çıkaramıyor. Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip oluyor.


- Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığı takdirde, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.


- Kiraya konu olan evde bulunan demirbaş niteliği taşıyan bölümler ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibine ödetebiliyor.


- Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkına sahip oluyor.Ev Sahibi Hakları!
Kiracı Hakları!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com