Ev sahibi hakları!

Ev sahibi hakları!

Kat Mülkiyeti Kanununa göre, bir konutun kiraya konu olması durumunda ev sahibi hangi haklara sahip oluyor? Ev sahibi hakları nelerdir? Yanıtı ve konu ile ilgili detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz...


Ev sahibi hakları!

Bir konutun kiraya konu olması durumunda kiracı ve ev sahibi bazı haklar ediniyor. Ev sahibi hakları arasında kiracıya ihtar çekmek, kira kontratını feshetmek, kiracıyı evden çıkarmak, söz konusu evin zorunlu tadilatlar hariç tadilatları kabul etmemek gibi hakları bulunuyor.


Ev sahibi hangi durumlarda kira kontratını feshedebilir?

Kira kontratları, kira ödemelerinden komşuluk ilişkilerine kadar her konuyu kapsayan bir sözleşme olduğu için, kiracıya ilişkin herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olmasında ev sahibi, ihtarname çekip konuyu gündeme getirebiliyor.


Örneğin, kiracınızın diğer apartman sakinlerini rahatsız edecek düzeyde davranışlar sergilediğini düşünelim. Ev sahibi olarak, bu durumda kira kontratını feshedebilir ve bir ihtarname çekerek evin tahliyesi için dava açabilirsiniz.


Ev sahibi hangi gerekçelerle tahliye davası açabilir?

Kanuna göre tahliye davasının açılabilmesi için bazı gerekçeler bulunuyor. Bunlar arasında kiracının kira parasını ödeyememesi; ev sahibinin veya birinci dereceden yakınlarının o konuta ihtiyacı olması; kiracının eve taşındıktan sonra tahliye taahhüdünü imzalamış olması; Evde zorunlu olarak bir tadilat yapılması; Bir diğer tahliye nedeni ise kiraya konu olan evin satılmış olması ve yeni ev sahibinin bu eve ihtiyacı olması.


Ev sahibi hangi durumlarda kiracıya ihtar çekebilir?

Kiraya veren yani ev sahibi, kiracıya her konuda ihtar çekebiliyor. Aidatını ödememesi, komşuluk ilişkilerine önem vermemesi ve kira kontratında yazan herhangi bir maddeye riayet etmemesi gibi durumlar dahilinde çok çeşitli konularda ev sahibi, kiracısına ihtar çekebiliyor.


İhtarnamenin noter aracılığı ile çekilmesi gerekiyor. Böylece ileride ihtarnamenin çekildiği tarih ve ihtarname içeriği net bir şekilde tespit edilebiliyor. Bu özelliğinden dolayı noterden çekilen ihtarnameler delil niteliği taşıyor.


Ev sahibi hangi tadilatları üstlenmeyi kabul etmeyebilir?

Kanuna göre, ev sahibi kiraya konu olan evi boyasız verdiği takdirde, kiracı da aynı şekilde boyamadan çıkabiliyor. Ancak, ev sahibi evi boyayıp verdiği zaman ise kiracının da aynı şekilde evi boyayıp çıkması gerekiyor. Kiracı kendi zevkine, kendi ihtiyacına göre yaptığı tadilatları, ev sahibinden talep edemiyor.  


Bunun yanı sıra, ev sahibi evi eski hali ile istediği için, kiracının evden çıkarken evi eski haline getirmesi gerekiyor. Bu nedenle evin eski durumunun ispatı için kiralama aşamasında evin fotoğraflarının çekilmesi faydalı olacaktır.


Ev sahibi hangi durumlarda kira tespit davası açabilir?

Kira tespit davaları için söz konusu konutun değerinde bir artışın olması gerekiyor. Okula yakınlık, alışveriş merkezine yakınlık, park yapılması, yol geçmesi, metro geçmesi, gündemde olan bir mekanın olması gibi..


Davanın açılabilmesi için ise kira döneminin sonunu beklemek gerekiyor. Ayrıca kiracının 1 ay öncesinde elinde olacak şekilde ihtarnamenin çekilmesi gerekiyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com