Ev sahipleri bankacı oldu!

Ev sahipleri bankacı oldu!Konut sahipleri pek çok kriteri belirliyor. Kiracının ne iş yaptığı, medeni hali, memleketi, çocuk sayısı ilk sorulan sorulardan oluyor. Fakat artık bazı konut sahipleri SGK dökümü, bankalardaki kredi puan durumunu belirten findeks raporu bile istiyor...


Son zamanlarda emlak sektöründe yaşanan hareketlilik sebebiyle bazı illerde kira fiyatları yüzde 100 oranında yükseldi ve uygun fiyata konut bulmak neredeyse imkansızlaştı. Bir ev için onlarca kiracı adayı adını yazdırıp sıranın kendine gelmesini bekliyor. Hatta bazı emlakçılar, evleri açık artırma usulüyle kiraya veriyor. Kiralık konut sorunu, bazı konut sahipleri tarafından da suistimal ediliyor. Eskiden kiralayacak tarafa sorulmayan özel bilgiler sorulurken artık bankalar tarafından istenen belgeler de isteniyor.

Ev sahipleri bankacı oldu!

Kredi raporu istiyorlar

Konut sahipleri pek çok kriteri belirliyor. Kiracının ne iş yaptığı, medeni hali, memleketi, çocuk sayısı ilk sorulan sorulardan oluyor. Fakat artık bazı konut sahipleri SGK dökümü, bankalardaki kredi puan durumunu belirten findeks raporu bile istiyor.

Ev sahipleri bankacı oldu!

Konut sahiplerinin talepleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Ev sahibinin kiracının ne iş yaptığını sorması, evli olup olmadığı, çocuk sayısı hep alıştığımız şeylerdi. Ancak son aylarda gayrimenkul sektörü büyük bir kriz içerisinde. Kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız hale gelince evlerin değeri yükseldi. Haliyle ev sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık bazı ev sahipleri bankalar gibi kredi notu istiyor” diye konuştu. 

Ev sahipleri bankacı oldu!

Ek şart getirme hakkı yok

Konut sahiplerinin iyi niyet çerçevesinde SGK hizmet dökümü isteme hakkının bulunduğunu da dile getiren Alp, “Ancak mülkiyet ve barınma hakkı Anayasal bir haktır, ayrıca kısıtlama getirmeye kanunda yer yoktur. Herkes temel insani gereksinimlerini karşılayabilecek, insan haysiyetine yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir. Mal sahipleri bunun aksine bir şart ya da koşul getiremez. Nitekim kanunda sözleşme serbestisi gereği kiracılar ve kiralayanlar gerekli hukuki şartları karşılıklı olarak kanunda yazılı hususlar dahilinde belirleme hakkına sahiptirler” açıklamasını yaptı. 

Konutta 'eşyalı ev' kurnazlığı!

Ev sahibi ve kiracı tartışmasında sular durulmuyor!