02 / 07 / 2022

Evergrande tamamlayamadığı projelerin yüzde 92'sine yeniden başladı!

Evergrande tamamlayamadığı projelerin yüzde 92'sine yeniden başladı!

Çinli gayrimenkul devi Evergrande, borç krizinin etkilerinden kurtulurken, dikkatini bitiremediği projelerine verdi. Şirket, Pazar akşamı gerçekleştirdiği bir açıklamada projelerinin yüzde 92'sine yeniden başlandığını açıkladı.Küresel piyasaların bu sene en çok odaklandığı risklerden biri olan Çinli gayrimenkul devi Evergrande, borç krizinin etkilerinden kurtulurken, dikkatini bitiremediği projelerine verdi. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; şirket tarafından projelerinin yüzde 92'sine yeniden başlandığı açıklandı. Yaşadığı borç kriziyle küresel piyasaların gündeminde ilk sıralarda olan Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande bitiremediği projelere tekrar start verdi.

Evergrande tamamlayamadığı projelerin yüzde 92 sine yeniden başladı!

Şirket, Pazar akşamı gerçekleştirdiği bir açıklamada projelerinin yüzde 92'sine yeniden başlandığını açıkladı. Eylül başlarında bu oran yüzde 50'ler seviyesindeydi. Açıklamaya göre yeniden başlanan projelerde çalışan sayısı Eylül ayına göre yüzde 31 yükseldi ve 89 bin oldu.

Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan, konuyla ilgili olarak "Yeniden başlama sürecinde ne kadar iyi iş çıkarırsak müşterilere evlerini teslim etmeyi, satışlara yeniden başlamayı ve borçları ödemeyi başarabiliriz" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 300 milyar dolarlık bir borç krizi içinde olan şirket, uzun süre yatırımcılara gerçekleştireceği borç ödemeleri ile gündem olmuştu. Kredi derecelendirme kuruluşları şirketi sınırlı temerrüt seviyesine düşürmüştü.

Evergrande 1.2 milyar dolarlık tahvil borcunu ödeyemedi!

Fitch, Evergrande'nin notunu sınırlı temerrüde çekti!