Evi olmayan emekli kalmayacak!

Evi olmayan emekli kalmayacak! Evi olmayan emekli kalmayacak!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından üç yıllık dönemde 250 bin sosyal konut hayata geçirilecek. Emekli vatandaşların uygun koşullarda konut sahibi olmalarını sağlamak için sosyal konut projeleri desteklenecek. Hükümet üç yıllık Yeni Ekonomi Programı döneminde 12 milyon emeklinin refah düzeyini yükseltmek, tamamlayıcı emeklilikle ikinci gelir kapısı açmak ve konut sahibi olmalarını sağlamak amacıyla tüm imkânlarını seferber edecek. Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre, Toplu Konut İdaresi tarafından üç yıllık dönemde 250 bin sosyal konut hayata geçirilecek. Emeklilerin uygun koşullarda konut sahibi olmalarını sağlamak için sosyal konut projeleri desteklenecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projelendirilmekte olan konut üretiminde emekli vatandaşlara yüzde 25 konut kontenjanı ayırdıklarını söyleyerek, "Emeklilerin talepleri doğrultusunda uygun alanlarda konut projeleri geliştiriyoruz" diye konuştu. 

Bu yılın başında satışa çıkarılan 50 bin adet sosyal konutun 12 bin 500'ü emeklilere ayrıldı. TOKİ, konuta erişmekte zorlanan daha önce konut sahibi olmayan vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ediyor. Özellikle dar gelirli vatandaşların kira öder gibi konut sahibi olmasını hedefleyen İdare, bu yıl yaklaşık 16 bin konutun satışını gerçekleştirdi. Konut ve sosyal donatı üretim hedefini her yıl artıran TOKİ, 2003-2019 döneminde "Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği" kapsamında 81 şehirde 3 bin 682 şantiyede yaklaşık 843 bin konuta ulaştı. Sosyal konut üretimine ağırlık veren TOKİ, dar ve orta gelirli ailelerin yanı sıra engelli, emekli, gazi ve şehit yakınları için de konutlar inşa ediyor.

UYGUN FİYAT VE TAKSİT

Toplu Konut İdaresi'nin Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde emeklilerin bütçesine uygun, uzun vadeli ödeme imkânı sunan konutlar yaptığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Emekliye İkinci Bahar kampanyası ile de uygun fiyat ve taksitlerle emeklilerimize özel uygulamalar hayata geçirdik" şeklinde konuştu. Bakan Kurum, emeklilerin talepleri doğrultusunda uygun alanlarda konut projeleri geliştirildiğini de sözlerine ekledi.

 

Kirada oturan emeklilere çifte müjde!

TOKİ'den emekli ve dar gelirliye 280 bin konut müjdesi!