14 / 08 / 2022

Evlenme ve boşanmalar gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?

Evlenme ve boşanmalar gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?

Pandeminin derinden etkilediği boşanma sayıları gayrimenkul piyasasında da dengeleri değiştiriyor. Peki evlenen ve boşanan çiftlerin sayısı gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından resmen açıklanan evlenme ve boşanma istatistikleri 2021 raporuna göre evlenen çiftlerin sayısı 561 bin 710 şeklinde açıklanırken, boşanan çiftlerin sayısı da 174 bin 85 şeklinde açıklandı.

Evlenme ve boşanmalar gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada evlenen ve boşanan çiftlerin sayısının gayrimenkul piyasalarını etkilediğine değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yeni evlenenlerin sıfırdan ev kurarken, boşanan çiftler ise yeni evlere ihtiyaç duyuyorlar. Evlenen çiftlerin sayısı 2020 yılında 488 bin 335 iken 2021 yılında 561 bin 710 oldu. Boşanan çiftlerin sayısı da 2020 yılında 136 bin 570 iken 2021 yılında 174 bin 85 oldu. Boşanan çiftlerde ev talebi ikiye katlanıyor” şeklinde konuştu.

Aylara göre değişiyor mu?

Yaptığı açıklamada son zamanlarda sık sık gündeme gelen evlenme ve boşanmaların yoğunlaştığı ayların da farklılıklar gösterdiğine değinen Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Evlenme sayısı aylara göre incelendiğinde Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında daha yüksek seviyelere ulaşıldığını görülüyor. Boşanmada ise adli tatil sonrası Eylül ayı en yoğun dönem” dedi.

Evlenme ve boşanmalar gayrimenkul piyasalarını nasıl etkiliyor?

Yapı ruhsatlarında artış var mı?

TÜİK tarafından resmi olarak açıklanan verilere göre, yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünün bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 24,1 artış gösterdiğini kaydeden Özelmacıklı, “Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2021 yılı dördüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 28,9, daire sayısı yüzde 18,3, yüzölçümü yüzde 16,8 arttı. Ruhsat sayında artış olmasına rağmen inşaat yapımında aynı hız söz konusu değil. Hatta Ocak ayında inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 oranında azalarak 82,7 değerini aldı. Sektörün desteğe ihtiyacı var” diye konuştu.

2021 yılında evlenme ve boşanmalar arttı!