Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras nasıl paylaşılır?

Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras nasıl paylaşılır? Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras nasıl paylaşılır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Biz aynı anne babadan üç kardeşiz, babamızın ilk evliliğinden bir çocuğu olduğundan dört kardeş olduk. Anne ve baba sağ değiller. Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras kalan mal varlığı nasıl pay edilir?' sorusunu yanıtladı.


Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun  'Biz aynı anne babadan üç kardeşiz, babamızın ilk evliliğinden bir çocuğu olduğundan dört kardeş olduk. Anne ve baba sağ değiller. Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras kalan mal varlığı nasıl pay edilir?

1. Anne baba vefat ettiği için babamızın ilk eşinden olan çocuğu diğer kardeşlerle miras paylaşımında eşit hak sahibi midir?

2. Baba vefat ettiğinden ilk eşinden olan çocuğu mirastan men edilebilir mi?

3. Kardeşler ikinci alt soy olduğundan saklı hak mirasları yoktur. Vefat eden kız kardeş vasiyet ile anne baba aynı olan bir kardeşine mal varlığını bırakabilir mi? ' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...


Biz aynı anne babadan üç kardeşiz, babamızın ilk evliliğinden bir çocuğu olduğundan dört kardeş olduk. Anne ve baba sağ değiller. Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras kalan mal varlığı nasıl pay edilir?

1. Anne baba vefat ettiği için babamızın ilk eşinden olan çocuğu diğer kardeşlerle miras paylaşımında eşit hak sahibi midir?

2. Baba vefat ettiğinden ilk eşinden olan çocuğu mirastan men edilebilir mi?

3. Kardeşler ikinci alt soy olduğundan saklı hak mirasları yoktur. Vefat eden kız kardeş vasiyet ile anne baba aynı olan bir kardeşine mal varlığını bırakabilir mi? ● H.A.

Okuyucum dört kardeş, biri farklı anneden, babalar aynı. Kardeşlerden birinin vefatı halinde aynı anne ve babadan olan kardeşlerden biri ise miras yine aynı anne ve babadan olan kardeşlere tam pay olarak, anne ayrı baba aynı kardeşe onların yarısı olarak kalır. Yani miras beş pay olarak kabul edilirse aynı anne ve babadan olanlara iki pay, anne ayrı baba aynı olana bir pay düşer.

★ ★ ★ ★ ★

İkinci soru biraz anlaşılması zor, açıklama istiyor. Baba ölmüş, nasıl mirastan men edecek? Haa ölümü düşünülen kardeşin men edebilip edemeyeceği soruluyor ise ki mantıklısı da bu, evet kardeşler arasında saklı pay olmadığı için kardeşler birbirini mirastan mahrum edebilir, bunun için mesela vasiyetname yapılabilir.

Kardeşlerden biri vasiyetname ile herhangi bir kardeşini vasiyetçi tayin edebilir mi? Evet edebilir, zira okuyucum sorusunun içine yanıtını da koymuş. Kardeşler arasında saklı pay yani mahfuz hisse yok. Bu hali ile her kardeş, malvarlığından dilediği gibi tasarruf edebilir ve dilediğini mirasçı tayin edebilir, dilediğine dilediği kadar mal bırakabilir.

Tabii ki bir hususu unutmayalım, evlenmemiş kardeş bugün için bekar. Ya yarın? Evlenmeyeceğinin garantisi mi var, evlenip çoluk çocuk olmayacağının garantisi ne? İşte o zaman yukarıda yazılanların tümünü silin.