Eylül ayında 108 bin 918 konut satıldı!

Eylül ayında 108 bin 918 konut satıldı! Eylül ayında 108 bin 918 konut satıldı!

Türkiye istatistik Kurumu'nun (TÜÎK) tapu kayıtlarına dayanan verilerine göre, eylül ayında 108 bin 918 konut satıldı.


Türkiye istatistik Kurumu'nun (TÜÎK) tapu kayıtlarına dayanan verilerine göre, eylül ayında 108 bin 918 konut satıldı. Bu sayı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8'lik artışa tekabül ediyor. Geçen yıl eylül ayında 92 bin 483 konut satılmıştı. 


Konut satışlarında eylül ayında yaşanan artış, bu yıl içinde görülen en yüksek artışı oluşturuyor. Üstelik bu artış uzun bayram tatili nedeniyle eylül ayında geçen yıldan bir gün daha az işgünü olmasına rağmen gerçekleşmiş durumda.  Bu da eylül ayında konut satışlarında bir canlanma yaşanmış olduğu anlamına geliyor.

 

Ekonomide geleceğe güven çok düşükken konut satışlarında yaşanan bu canlanma büyük ölçüde konut kredisi faizlerinde yaşanan düşüşten kaynaklanıyor. Yılın ilk yansında yüzde 14 dolayında olan konut kredisi faizleri, 15 Temmuz'dan sonra hükümetin de bastırmasıyla düşüşe geçmiş ve eylül ayında yüzde 12 civarına kadar inmişti. 15 Temmuz sonrasında inşaat şirketlerinin başlattıkları kampanyalar da konut satışlarındaki artışa katkı yapmışa benziyor. Eylül ayında diğer satışlardaki artış yüzde 4,8'de kalırken ipotekli satışlardaki artışın yüzde 46,7'yi bulması da bunu doğruluyor. 


Eylül ayında konut satışlarında canlanma yaşanmış durumda ama bunun ne kadar süreceği belli değil. Geleceğe güven tamir edilmedikçe konut talebinde sürekli bir artış yaşanması zor. Kredi faizlerindeki düşüş ve kampanyalar gelecekte yavaş yavaş ortaya çıkacak olan konut talebini öne çekmiş olabilir. Hal böyleyse önümüzdeki aylarda konut satışlannda tekrar zayıflama görebiliriz. 


Ekonomist