09 / 08 / 2022

Eyüboğlu İnşaat'ta miras kavgası başladı!

Eyüboğlu İnşaat'ta miras kavgası başladı!

Demir çelik ve inşaat sektörünün önemli isimlerinden olan Eyüboğlu ailesinde miras kavgası yaşanıyor. 10 milyar liralık ciroya sahip grubun ortakları, malları paylaşamadı ve dava açtı.Demir çelik sektörünün önemli isimlerinden olan Eyüboğlu ailesinde miras kavgası başladı. Binden fazla çalışanı ve 10 milyar liralık cirosu bulunan grubun ortakları, malları paylaşamadı ve soluğu mahkemede aldı. Ortaklığı sona erdirmek adına 4 şirketin tasfiyesi talep edildi, mahkeme 650 milyon TL cirolu bir şirket için tasfiye kararı verdi. ‘Şirketlerin içi boşaltıldı’ iddiası nedeniyle ceza davasında ise mahkeme iki kardeşe para cezası verdi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; bölünme, Türkiye’de faaliyette bulunan şirketler için önemli bir sorun haline geldi. Kimi zaman kardeşler arasında, kimi zaman kuzenler arasında baş gösteren anlaşmazlık, şirketleri yok ediyor.

Demir çelik, kağıt, inşaat, taşımacılık ve eğitim sektörlerinde faaliyette bulunan Eyüboğlu Ailesi’ne ait Epaş Grup’ta da benzer bir süreç baş gösterdi. Açılan davalar sonucunda, Dursun Ali Eyüboğlu’nun (87) temelini attığı grubun ikinci ve üçüncü kuşak sahipleri ikiye bölündü. Grubun ikinci kuşak yöneticileri arasında yer alan Hamdi Cemalettin Eyüboğlu Aralık 2013 yılında hayatını kaybetti. Vefat eden Eyüboğlu’nun mirasçısı iki oğlu ile en küçük kardeşi Ahmet Hamdi Eyüboğlu, ‘yönetim hakkı elimizden alındı; şirket binalarına girmemize izin verilmiyor’ diyerek Dursun Ali Eyüboğlu’nun diğer iki çocuğuna dava açtı. İki kardeş ile amcaları, yüzde 30 ile 40 arasında değişen oranlarda hissedarı oldukları şirketler için ilk olarak ortaklığın giderilmesini talep etti. Davalı tarafta ise, vefat eden Eyüboğlu’nun iki kardeşi yer aldı. Dava dilekçelerinde ortaklar arasında güven ilişkisinin kalmadığı iddia edildi. Şirketlerin tasfiyesi yanı sıra, alınan genel kurul kararlarının iptali için de bir çok dava açıldı.

Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’nde gerçekleşen davada karar verildi. Mahkeme, yıllık 650 milyon TL ciroya ulaşan Eyüboğlu İnşaat Demir Çelik Ltd. Şti için tasfiye kararı verdi. Bu karar kesinlik kazandı. Gruba bağlı üç şirket için açılan tasfiye talepli dava ise devam ediyor. Tasfiyesi istenen şirketlerden Epaş Endüstri Mamulleri AŞ’nin 2015 yılı cirosu 3 milyar lira olarak kayıtlara girdi. Genel kurul kararlarının iptali için açılan davalarda ise, kimi zaman davacılar lehine, kimi zaman davalılar lehine kararlar verildi.

'ŞİRKETİN İÇİ BOŞALTILIYOR'

Aile üyeleri arasında mal paylaşımına ilişkin dava süreci devam ederken, yeni bir kriz patlak verdi. Hamdi Alaeddin Eyüboğlu (65) ile kardeşi Hamdi Kemalettin Eyüboğlu (57), diğer hissedarlardan bağımsız üç ayrı şirket kurdu. Bu üç şirketin adresi ve faaliyet alanları da grup şirketleri ile aynı. Diğer hissedarlar, ‘ortağı olduğumuz şirketlerin içi boşaltılıyor, müşteriler bu şirketlere kaydırılıyor’ diyerek suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda ‘haksız rekabet’ suçunun işlendiği öne sürüldü. Yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren Hamdi Alaeddin Eyüboğlu ve Hamdi Kemalettin Eyüboğlu ise özetle “Davacılar ile fikir ayrılığımız var; bu nedenle ayrı şirket kurduk. Kendileri ile anlaşamıyoruz. Ancak, onların ortak olduğu şirketlerin zararına bir durum yok” ifadelerini kullandı. Gebze 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada iki kardeşe ‘haksız rekabet’ten adli para cezası verildi. Ceza ertelendi.

BİR KAMYONLA BAŞLADI

Şimdilerde ‘miras kavgası’ ile gündemde yer alan grubun temeli 1950’li yıllarında atıldı. Grubun kurucusu Dursun Ali Eyüboğlu, memleketi Rize ile Karabük arasında nakliyat yapıp işe başladı. İki şehir arasında yıllar boyunca direksiyon sallayan Eyüboğlu, ilk olarak Karabük’te bir haddehane kurdu. İşleri iyi giden Eyüboğlu ikinci haddehanesini Gebze’de kurdu. Uzun yıllar şirketlerin başında bulunan baba Eyüboğlu, çocuklarının büyümesiyle birlikte şirketlerin idaresini onlara devretti. 5 kardeş, babalarının gözetiminde işlerini daha da büyüttü. Var olan tesislere yeni tesisler eklendi; farklı sektörlerde yatırımda bulunuldu. Cirosu 10 milyar lirayı bulan grubun bini aşkın çalışanı var. Grubun, biri Gürcistan’da olmak üzere 10’a yakın tesisi yer alıyor. Asırlık Aslanlı Tel de geçen yıl Epaş tarafından satın alındı.