Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik ihalesi iptal!

Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik ihalesi iptal! Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik ihalesi iptal!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş döneminde planlanan bir proje için daha iptal kararını açıkladı. Haliç’in iki yakasını birleştirmesi planlanan “Pierre Loti-Miniatürk” teleferik hattı ihalesi iptal edildi. Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; teleferik ihalesinin iptal gerekçeleri arasında aynı bölgede yapılması planlanan, “Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü’nü olumsuz etkilemesi” ihtimali bulunuyor. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Kadir Topbaş’ın, Sefaköy-Başakşehir havaray ve Haliç sualtı karayolu tüneli projelerinin iptal edilmesinin ardından Piyer Loti-Miniatürk teleferik projesi Topbaş’ın iptal edilen 3. prestij projesi oldu. 

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç teleferik ihalesinin iptal gerekçesinde şunlara yer verildi;  

 

“Eyüpsultan- Pierre Loti-Miniatürk teleferik hattında bulunan 6 No.lu direğin ‘Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü Avan Projesi’ kapsamında yapılması planlanan köprü projesini olumsuz etkilemesi sebebiyle söz konusu 6 No’lu direğin köprü ile Mevlevihane arasında konumlandırılmaması talep edilmiştir. Yapılması planlanan yaya köprüsü ile entegrasyonlarının doğru yapılması ile ilgili oluşan gereklilikten dolayı Eyüpsultan- Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattı projesindeki proje revizyonu gerekliliği hasıl olmuştur. Yapılacak proje revizyonlarının inşaat süresi yanında, yapım maliyetlerini de değiştireceği öngörülmekte. Bu nedenle kesin projelerinin yeniden değerlendirilerek tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu proje revizyonlarının teleferik sisteminin tamamına etkisi göz önüne alındığında, projenin mevcut halinin uygulamasının 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu Madde 5 Temel İlkeler gereği ‘ihtiyaçların uygun şartlarla, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli’ kullanılmaması sonucu doğurabileceği gerekçesiyle ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.”

 

İKİNCİ KEZ İPTAL EDİLDİ
İBB’nin 2016 Ekim ayında açtığı teleferik ihalesini Avusturya ve Türk firması ortaklığı 18.4 milyon Euro’ya kazanmış, ancak İBB ihaleyi aradan 2 ay geçtikten sonra iptal etmişti.