25 / 05 / 2022

Eyüp Sultan’a yeni çehre!

Eyüp Sultan’a yeni çehre!

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın talimatıyla hayata geçirilecek olan, “Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetim Planı Çalışması ve Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Projesi” ile ilgili çalışmalar devam ediyor...
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın talimatıyla hayata geçirilecek olan, “Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetim Planı Çalışması ve Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Projesi” ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi Tanıtım Ofisi’nde düzenlenen ve projede yer alan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) yetkilileri ve mimarlık ofisi yetkililerin katılımıyla gerçekleşen Eyüp Meydanı Fikir Projesi Ofisler Ara Toplantısı’nın gündeminde Eyüp Sultan Tarihi Merkez, yakın çevresi, ulaşım ve ziyaretçi yolu vardı.

Toplantıda İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte yürütülen “Eyüp Tarihi Merkez ve Yönetim Planı” çalışmasının, Eyüp ilçesinin tarihi miras değerlerini bünyesinde barındıran kentsel sit alanının kültürel kimliğinin korunma-kullanım dengesi çerçevesinde daha fazla görülür, anlaşılır ve deneyimlenebilir olmasını sağlayarak, bu tarihi alanın değerini yerel halk, geniş İstanbul kesimleri ve gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından gelen ziyaretçiler tarafından daha iyi anlaşılmasını mümkün kılmak amacıyla hazırlanan yönetim planı kapsamında Eyüp Sultan Meydanı ve yakın çevresi için oluşturulan fikir projeleri konuşuldu.

Toplantıda mimarlık ofisi temsilcileri, Eyüp Kentsel Sit Alanı Tarihi Merkez’de yer alan Eyüp Sultan Meydanı’nın yakın çevresi ile birlikte bütüncül bir şekilde ele alınarak  yaya, trafik, raylı sistem ulaşımı, belirlenen stratejik odakların sorunlarının çözüm  ve önerileri ile ilgili sunumlar yaptı.

Toplantı sonunda Eyüp’ün tarihi dokusu göz önüne alınarak yapılması gerekilen değişimler ve fikir projeleriyle ilgili düşünceler paylaşıldı.Eyüp Belediyesi