F1 geldi ilkokulu bile olmayan Akfırat'a üniversite kuruluyor

F1 geldi ilkokulu bile olmayan Akfırat'a üniversite kuruluyor

Formula 1 pistinin yapıldığı Akfırat bu işten en kárlı çıkan taraf oldu. İlkokulu bile olmayan köye şimdi üniversite yapılıyor. Akfırat Belediyesi'nin bütçesi de 2 milyon YTL'den 3 yılda 30 milyon YTL'ye yükseldi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


BİRKAÇ yıl öncesine kadar köy görünümünde olan Akfırat beldesi, F1 pistinin açılması ve Sabiha Gökçen Havaalanı'nın faaliyete geçmesiyle artık villa kent haline geldi. Halen yüzlerce villa inşaatı son hızla bitirilmeye çalışılırken yaklaşık 10 milyon YTL'ye mal olan yeni Belediye binası da önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak. Akfırat bundan birkaç yıl öncesine kadar tek bir mahallesi olan, halkın su ihtiyacını dahi kuyudan sağladığı küçük bir köy görünümündeydi. 2004 yerel seçimlerine kadar beldede ilkokul bile bulmakta zorluk çekiliyordu. Yerel seçimin ardından atağa geçen beldede bugün üniversiteler açılıyor, binlerce konutluk inşaat projeleri hayata geçiriliyor.


BÜTÇE 15 KAT ARTTI


3-4 yıl öncesine kadar 6 bin nüfusa sahip Akfırat'ın nüfusu artık 20 binlere dayanmış durumda. F1 pistinin açılması ile büyük hız kazanan beldedeki gelişim Sabiha Gökçen Havaalanı'nın faaliyete geçmesiyle de ivme kazandı. Beldede halen 5 bin villa bitme aşamasında. Birkaç yıl içinde İstanbul'un en önemli cazibe merkezlerinden biri olma yolunda atılım yapması beklenen Akfırat, belediye hizmetlerinde de F1 hızını yakaladı. 2004 yılında 2 milyon YTL olan Belediye bütçesi 3 yıl içinde 30 milyon YTL'ye yükselmiş. Çevre yollarının tamamlanmasıyla İstanbul'a 15 dakikada ulaşılan Akfırat'ta arsaların metrekare fiyatları da 5 dolardan 150-200 dolara fırladı.


Köy görünümünden 3 yılda kente dönüşen Akfırat, aynı zamanda Marmara bölgesinin `Doğal Afet Üssü' seçildi. Türkiye Kızılay Derneği, tüm Marmara Bölgesi'nde meydana gelebilecek doğal afetlere müdahale etmek için, Akfırat'ta 135 bin metrekarelik bir alana Doğal Afetlere Karşı Lojistik Destek Merkezi kuruyor. Olası İstanbul depremini de hesaba katan Türkiye Kızılay Derneği, İstanbul'da yapmış olduğu incelemeler sonucu, üs olarak en uygun yerin Akfırat olduğuna karar verdi. Birkaç yıl öncesine kadar ilkokul bile olmayan beldede açılan Özel Okan Üniversitesi'nin yanı sıra önümüzdeki günlerde Şişli Terakki Lisesi de Akfırat'a taşınmayı planlıyor.


Türkiye'nin en modern belediye binasını yaptılar.


KISA sürede büyük başarılara imza atan Akfırat Belediyesi 10 milyon YTL'ye malolan belediye binasıyla da modern görünüme kavuşuyor. Belediye-halk işbirliğiyle büyük kısmı sponsorlar tarafından yaptırılan belediye binası Türkiye'nin en modern belediye binası olarak gösteriliyor. Bahçesinde Türkiye'nin en büyük Türk Bayrağı dalgalanan Akfırat'ın yeni belediye binası önümüzdeki günlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın katılacağı törenle hizmete açılacak.


MUSTAFA MEYDAN /STAR


pus