Fahrettin Altay-Narlıdere metrosunda tempo artıyor!

Fahrettin Altay-Narlıdere metrosunda tempo artıyor! Fahrettin Altay-Narlıdere metrosunda tempo artıyor!

Türkiye'nin en güçlü raylı sistem ağına sahip kenti İzmir, yeni bir metro hattına daha kavuşmanın heyecanını taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1 milyar 27 milyon TL'ye ihale edilen F. Altay-Narlıdere metrosunun şantiyesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İzmir'in 180 kilometreye ulaşan raylı sistem ağı büyümeye devam ediyor.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, 14 senedir kesintisiz sürdürdüğü raylı sistem yatırımlarına yeni bir halka daha ekliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Haziran'da temeli atılan ve ihale bedeli 1 milyar 27 milyon lira olan F. Altay- Narlıdere hattının yapım çalışmaları hazırlık aşamasının tamamlanmasıyla hız kazanmaya başladı. 7.2 kilometrelik hattaki çalışmaları yerinde görmek ve bilgi almak için metro şantiyesine giden Başkan Kocaoğlu, devam eden tünel çalışmalarını denetledi.

30 metre derine indi

Çalışmaların hızlı bir tempoda sorunsuz bir şekilde ilerlemesinden memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, "Üçyol-Üçkuyular metrosunun yapımını tamamladıktan sonra hattı Narlıdere'ye uzatmak için proje ve zemin etütlerini sonuçlandırıp inşaat ihalesini yapmıştık. Kredi olanaklarını da tamamladık. Şantiye kuruldu, tünel kazılmaya başlandı" dedi.  İlk defa ziyaret ettiği şantiyede, 30 metre derinlikte proje ekibinden bilgi alan Başkan Kocaoğlu, "Tünel inşaatları, bilinmezliğin çok olmasından dolayı karşınıza çıkan sorunları  çöze çöze, çözüm üreterek ilerliyor. Şu anda Türkiye'de kaynağı hazır ender büyük inşaatlardan birini yürütüyoruz. Bir aksilik olmazsa 3,5 sene içinde Üçkuyular'dan Narlıdere'ye yolcu taşımaya başlayacağız" dedi.

6 ekip birden çalışacak

Türkiye'de son dönemde metro inşaatlarının yavaşlaması sebebiyle piyasada bulunan deneyimli ekiplerin bu projede görev yaptığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: "Biz de bu fırsatı değerlendirerek önümüzdeki günlerde 6 ayrı ekibe çıkacağız. Bu işimizi hızlandıracağımız anlamına geliyor. TBM ya da halk arasında köstebek denilen iki dev kazıcıyla çift yönden faaliyetimizi sürdüreceğiz. Bu da işin hızlanmasında ve biraz daha kısa zamanda bitmesinde katkıda bulunacak. Son teknolojiyle, aklın ve bilimin rehberliğinde metromuzu yapmaya çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi metro inşaatı konusunda çok deneyim kazandı. Bunun semeresini bundan sonraki projelerimizde toplayacağız." 

"Yeraltı canavarı" günde 20 metre kazacak

TBM (tünel açma makinesi) kullanılarak “derin tünelle” geçilecek 7,2 kilometrelik metro güzergahında bu sayede muhtemel trafik, sosyal yaşam ve alt yapı sorunları da minimuma inmiş olacak. Sektörde "yeraltı canavarı" olarak da tanımlanan makinelerle, Narlıdere Tüneli'nde günde 20 metrelik kazı çalışması gerçekleştirilecek. 42 ay olarak planlanan yapım sürecinin sonunda Narlıdere metro hattı, Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastane, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Siteler ve Kaymakamlık olmak üzere 7 istasyondan meydana gelecek.

Devam eden çalışmalar kapsamında Balçova bölgesinde yer alan şaft kullanılarak tünel açma imalatlarına da başlandı. NATM (Yeni Avusturya Metodu) ile ilk istasyon olan Balçova İstasyonu'na kadar olan bölgenin mevcut hatta bağlantısı sağlanmış olacak. Balçova Ata Caddesi kavşağında yer alan TBM  için açılacak şaftta da imalatlar son hızla sürüyor. Sene sonuna doğru TBM'nin şafttan indirilerek kazıya başlaması planlanıyor. Çağdaş İstasyonu'nda ise NATM yöntemi ile açılacak bağlantı ve peron tünelleri için şaft imalatları son hızla sürüyor. Çağdaş İstasyonu, Güzel Sanatlar İstasyonu, Narlıdere İstasyonu, Siteler İstasyonu ve şaft alanlarında da inşaat çalışmalarına başlandı. Diğer istasyonlarda da önümüzdeki günlerde şaft imalatlarına başlanılarak toplamda NATM tünelleri ve şaft imalatları için 6 farklı ekiple birlikte çalışmalara devam edilecek.