İzmir Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda son durum!

İzmir Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda son durum! İzmir Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda son durum!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şantiye incelemelerine Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu ile başladı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki şantiye incelemelerine Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu ile başladı. Başkan Tunç Soyer geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan 1 milyar 27 milyon liraya ihale edilen F. Altay-Narlıdere Metrosu’nun şantiyesine inerek çalışmaları yerinde inceledi.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Başkan Soyer’e inceleme esnasında Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe de eşlik etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2022 yılının başında hayata geçecek Narlıdere Metrosu tamamlandığında sadece hat üzerinde değil, durak çıkışlarına yapılacak otoparklarla da kent içind eki traf ikte rahatlama sağlanacağını belirtti. Narlıdere Metrosu’nun ikinci durağı olan Çağdaş’ta ilk beton atımı Başkan Soyer eşliğinde yapıldı. Yerin otuz metre altında süren proje kapsamında yedi istasyon ve iki makas şaftında  çalışma yapılıyor. Toplamda açılan tünel uzunluğu da 1025 metreye ulaştı.

Yerin otuz metre altına indi


Yerin otuz metre altındaki inşaat alanını gezen Başkan Tunç Soyer, “Teknolojinin üst seviyede kullanıldığı bir çalışma muhtemelen üniversitedeki öğrencilerin gelip kitaplarda okuduğu şeyleri görebilecekleri eşsiz bir nokta. O anlamda üniversitelere de büyük anlamda bir imkan yaratıldığını düşünüyorum. Yaklaşık 7,2 kilometrelik hattın bir kilometresinin yani yedide birinin kazısı tamamlanmış vaziyette. Bu işin yedide birinin tamamının bittiği anlamına gelmiyor ama en azından kazım konusunda bir ölçek ifade ediyor” diye konuştu.

İzmir’in konforunu artıracak


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2022 yılı başında hayata geçecek proje için şu şekilde konuştu: “Kent içi trafikte bir rahatlama sağlayacak. Durak çıkışlarına yapılacak otoparklarla sadece hat üzerinde değil, kent içinde de rahatlama sağlanacak. Aracını bırakıp kente metroyla girme imkanı sağlayacak. Dolayısıyla her açıdan kentin konforunu, kentte yaşayan insanların konforunu arttıracak, daha rahat seyahat etmelerine imkan sağlayacak bir çalışma bu. An itibari ile 750 kişi çalışıyor, bu sayı daha sonra bin 500 kişiye çıkacak. Çok hummalı ve riskli bir çalışma buna rağmen başarıyla yürütülen ve hızla ilerleyen bir ça lışma. T üm çalışan arkadaşlarımı tebrik ediyorum, çok başarılı bir çalışma yürütüyorlar. Hepsi Allah’a emanet olsun. İnşallah vadettiğimiz tarihte sonlandırarak İzmirli ile buluşturmuş oluruz.”

Yedi istasyonda kazı başladı


42 ay olarak planlanan yapım sürecinin sonunda 7,2 kilometrelik hat TBM (tünel açma makinesi) kullanılarak “derin tünelle” geçilecek. Yedi istasyondan meydana gelen hat, Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık duraklarından oluşacak. Bu yedi istasyonda ve iki makas şaftında birden inşaat faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor.