Çukurova Balkon

Faizler düştü, gayrimenkul sektörü hareketlendi!

Faizler düştü, gayrimenkul sektörü hareketlendi! Faizler düştü, gayrimenkul sektörü hareketlendi!

Kredi faiz oranlarında yaşanan düşüşler gayrimenkul sektörünü hareketlendirdi. Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, önümüzdeki süreçte sektörün daha da hız kazanacağını belirtti


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Bankaların kredi faiz oranların da düşmesiyle konut sektörü hızlandı. Faiz indirimleri vatandaşları mutlu etmeye yeterken, inşaat ve emlak sektöründe büyük hareketlilik gözlendi.

Yeni Meram Gazetesi'nde yer alan habere göre; konuyla ilgili açıklamalar yapan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, daha önceden kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşların kredi kullanamaz duruma geldiğini kaydederek, faiz oranlarının düşmesi ile birlikte Konya’da gayrımenkül sektörünü canlandırıdığını söyledi. Ayrıca, kiralık ve satılık ev noktasında problemin bulunmadığını sözlerine ekleyen Altınay, tayinleri gerçekleşenlerin ve öğrencilerin yerlerine yerleştiğini ifade etti.

“ÖZEL BANKALARDAN DA AYNI UYGULAMAYI BEKLİYORUZ”

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, faiz oranlarının azalmasıyla gayrımenkul sektörünün hareketlendiğini açıkladı. Özel bankalardan da aynı uygulamayı beklediklerinin altını çizen Altınay, “Hükümetimizin almış olduğu karar gereği faiz indirimi, özellikle konut sektörüne hareket kazandırdı. Çünkü daha önceden fazi oranları konut kredilerinde çok yüksekti. Bundan dolayı da vatandaşlarımız kredi kullanamaz duruma gelmişti. Devlet bankalarının ilk etapta faiz oranlarını düşürmesi ile birlikte, gayrımenkul sektörünün canlandığını söyleyebiliriz. Buda mevcut olan konut stoğunun bir nebze erimesine neden oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar neticesinde 325 baz puanlık daha faiz indirimi gerçekleşti. İnşallah bununla birlikte sektör biraz daha hız kazanacak. Yalnız biz sadece Devlet Bankaları ile sınırlı kalınmaması, diğer özel bankalarında bunu uygulamasını istiyoruz. Bu şekilde olduğu takdirde piyasanın daha da hareketleneceği kanaatindeyiz. Biz Emlakçılar Odası olarak Konuta ve gayrımenkule yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

“GEÇTİĞİMİZ SENELERE ORANLA DÜŞÜŞLER YAŞANDI”

Konya’da kiralık ve satılık ev noktasında herhangi bir problemin olmadığını söyleyen Başkan Altınay, geçtiğimiz yıllara göre hem satışların hem de kiralamaların azaldığını açıkladı. Altınay, “Diğer yıllara oranla bu yıl, hem kiralık ev noktasında hem de satılık ev noktasında bir durağanlık söz konusuydu. Ama hükümetimizin almış olduğu önemli kararların ardından hareketlilik başladı. Hem Konut Kredi Faiz oranlarının düşmesi, hemde tapu harçalarının yılsonuna kadar 1 puan aşağı çekilmesi gibi faktörler sektörün hareketlenmesine sebep oldu. İnşallah bundan sonra da daha hareketli olacağı kanaatindeyiz. Kiralık ev noktasında şuan Konya’da herhangi bir sıkıntı yok. Dışarıdan gelen öğrencilerimiz okullarına kayıtlarını yaptırdıktan sonra evlerini kiraladılar” dedi.

“ODA ÜYESİ OLMAYAN KİŞİLERE GÜVENMEYİN!”

Kayıt dışı emlakçılarla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulunan Başkan Altınay, Oda üyesi olmayan kişilerden alım, satım ve kiralama yapılmaması gerektiğini söyledi.. Altınay, şu açıklamalarda bulundu: “Kayıt dışı çalışan açık, ayakçı ve seyyar olarak tabir ettiğimiz, emlakçı grupları var. Biz Konya Emlakçılar Odası olarak, vatandaşlarımıza uyarıda bulunuyoruz. Konya Emlakçılar Odası üyesi olmayan ve Ticaret Odası kaydı olmayan hiçbir emlak ofisinden alım, satım, kiralama yapmayın. Mağdur olmamanız için oda üyelerini tercih etmeliler. Ayrıca Konya Emlakçılar Odasından üyeler ile ilgili de bilgi alabilirler.”