Faizsiz konut edindirme sistemi yasalaşıyor!

Faizsiz konut edindirme sistemi yasalaşıyor!FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Türkiye'de "faizsiz bankacılık" gibi büyümesini hızla devam eden ve satışlarını yükselten "faizsiz konut" sektöründe faaliyet gösteren şirketlere regülasyon geleceğini anlattı.


FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, açıklamasında Türkiye'de "faizsiz bankacılık" gibi büyümesini hızla devam eden ve satışlarını yükselten "faizsiz konut" sektöründe faaliyet gösteren şirketlere regülasyon geleceğinden bahsetti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bu alanda şirket sayısının 35'lere kadar çıktığını sözlerine ekleyen Akbal, faizsiz konut ve otomobil finansmanı sisteminin yasal altyapısının şu ana kadar bulunmadığından bahsetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın BDDK bünyesinde konu ile ilgili bir çalışma başlattığını açıklayan Akbal,  "Hükümet bu konunun üzerinde titizlikle duruyor. Yasal mevzuatın 2020 sonuna kadar hazır olacağını düşünüyoruz. Hükümetin yasal düzenlemesiyle sistem ve katılımcılar güvence altına alınacak." dedi.

Konut ve otomobil alımına yönelik tasarrufa dayalı faizsiz finansman sisteminin, özellikle faiz hassasiyeti bulunan ya da banka kredisindeki ek faiz maliyetini yüklenmek istemeyen kesimler tarafından ilgi gördüğünün altını çizen Akbal, sistemin Türkiye'deki toplam konut satışlarından aldığı payın yüzde 15'e yaklaştığından bahsetti.

Akbal, "Yıl sonuna kadar yapılacak regülasyon sayesinde sistemin yasal güvenceye kavuşmasının da olumlu etkisiyle bu payın ikiye katlanacağını öngörüyoruz." dedi.

"Devlet güvencesi olmaması büyük risk"

Son yıllarda sektördeki firma sayısı ve satışlardaki artışın bazı riskleri de beraberinde getirdiğinden bahseden Eyüp Akbal, "Hem bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, hem de sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması sisteme ilişkin önemli riskler oluşturuyor." şeklinde konuştu. 

Sistem dahilindeki katılımcı sayısının 250 bin civarında olduğunun tahmin edildiğinden bahseden Akbal, sözlerinden bahsederek, şu ifadeleri kullandı:

"Yasal düzenleme için sektör adına  Ankara  ile görüşmeleri Fuzulev olarak yürütüyoruz. Sistemde şu ana kadar bir sorun yaşanmamış olmasının sistemin risk içermediği anlamına gelmediğini kamu otoriteleriyle paylaşıyoruz. Çünkü bu aslında bir ekonomik model. Ama daha önce çok ciddi rakamlar oluşmadığı için hükümetin dikkati bu noktaya çekilmedi, herhangi bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç görülmedi. Ama geldiğimiz nokta itibarıyla son 4-5 yıldır sektörde ciddi anlamda birçok firma çıkmaya başladı. Artık hükümetin dikkatini de çekmeye başladı. Kesinlikle bu sisteme bir regülasyon gelmesi lazım."

"Ciddi anlamda sermaye şartı isteneceğini öngörüyoruz"

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, görüşmelerden aldıkları mesajlardan bahsederek, regülasyon geldiğinde firmalardan çok ciddi anlamda bir para isteneceğini planladıklarını sözlerine ekledi. 

Bankacılık lisansı için çok ciddi sermaye şartının istendiğinden bahseden Akbal, şunları söyledi:

"Bizim sektördeki firmalar için de benzer bir şart olacak. Tabi banka kurmak için sadece sermaye yeterliliğiniz değil; tecrübeniz, ticari anlamda geçmiş dönemde yaşanmış herhangi bir olumsuzluğunuz olmaması önemli. Bütün bu unsurlar toplandığında bizim de karşımıza ciddi bir regülasyon çıkacak. Regülasyonla birlikte işlemler garanti kapsamına gireceği için talebin de önemli ölçüde artacak."

Faizsiz finansman sisteminde konut bedelinin tamamı için finansman sağlanabildiğinden bahseden Akbal, bu durumun özellikle dar gelirli ve birikimi olmayan kesim için sistemi cazip kıldığından bahsetti.

Özellikle dar ve ortanın altı gelire sahip olanların tasarrufuna talip olduklarından bahseden Akbal, şu açıklamalarda bulundu:

"Banka kredisinin getirdiği faiz yüküyle konuta toplam ödenen rakam ciddi şekilde artıyor. Kredi aldığınızda 2 kat maliyet oluşabiliyor. Tasarrufa dayalı faizsiz finans sisteminde ise paranın herhangi bir maliyeti olmuyor. Sistem herhangi ek bir mali yük içermediği için vatandaş rahatlıkla evine ve arabasına sahip olabiliyor. Sadece biraz sabretmek gerekiyor."

Faizsiz konut sisteminin toplam satıştan aldığı pay yüzde 10'u aştı!