Fed, 10 yıl sonra faiz artırdı!

Fed, 10 yıl sonra faiz artırdı!

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 0,50'ye yükseltti. Böylece 2006'dan bu yana ilk kez faiz artırılmış oldu. İşte ayrıntılar...


ABD Merkez Bankası (Fed), gösterge faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Böylece 2006'dan beri ilk kez faiz artıran Fed, yeni bir dönemin de kapısını aralamış oldu. 

Küresel piyasalarda nefeslerin tutulmasına neden olan aralık ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, beklendiği gibi faiz artış kararıyla sona erdi.

Kritik toplantının sonuç bildirisine göre, Fed Başkanı Janet Yellen liderliğinde bir araya gelen FOMC üyeleri, tam 7 yıldır sıfıra yakın tutulan politika faiz oranını, yüzde 0-0,25 aralığından, yüzde 0,25-0,50 aralığına artırma kararını oy birliğiyle aldı. 

Faiz artırım kararının, ABD ekonomisinin kaydettiği ilerlemeyi yansıttığı kaydedilen bildiride, "Komite, bu yıl iş gücü piyasasında kayda değer iyileşme olduğuna ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağından makul derece emin olunduğuna karar verdi. Komite, mevcut ekonomik görünüm ve para politikasının gelecek ekonomik verileri etkilemekte alacağı zamanı göz önüne alarak, federal fonlama faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti" ifadelerine yer verildi. 

Fed, en son Haziran 2006'da artırdığı faiz oranlarını, ABD'deki mortgage krizinin ekonomiyi çöküşe sürüklemesi nedeniyle hızla indirmeye başlamış ve 16 Aralık 2008'de yüzde 0-0,25 aralığına kadar çekmişti. 


- Fed, ekonomik tahminlerini revize etti


ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,1'de bırakırken, gelecek yıla ilişkin ortalama büyüme tahmini ise yüzde 2,3'den yüzde 2,4'e çıkardı.

Fed, bununla birlikte bu yıla ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 0,3 ila 1,00 aralığından yüzde 0,3 ila 0,5 aralığına düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklenti aralığını ise yüzde 1,5 ila 2,4'ten yüzde 1,2 ila 2,1 aralığına çekti. 

Öte yandan, Fed'in işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,9 ila 5,2 aralığından yüzde 5'e revize edilirken, gelecek iki yıla yönelik tahmin aralıkları ise sırasıyla yüzde 4,3 ila 4,9 ve yüzde 4,5 ila 5,0 olarak belirlendi. 

Projeksiyonlarda en çok dikkati çeken nokta, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranına yönelik beklentilerinde revizyona gidilmemesi oldu. 

Buna göre, üyeler, faiz oranlarının gelecek yıl sonu itibariyle yüzde 1,4'e yükselmesini bekliyor. 

- Yeni bir dönemin başlangıcı


Fed'in beklenen adımı atarak faizleri yaklaşık 10 yıl sonra tekrar artırmaya başlaması, finans dünyası için yeni bir dönemin başlangıcı şeklinde yorumlanırken, piyasalar da tarihi kararın ardından hareketlendi. 

Uluslararası piyasalarda 1,0958'den işlem gören avro/dolar, faiz artışının açıklanmasıyla 1,0948'e gerilerken, dolar/TL sınırlı artışla 2,9543'den 2,9545'e yükseldi. 

Karar öncesi alış ağırlıklı seyreden New York borsası ise faiz artırım haberiyle kazançlarını artırdı. 

Diğer taraftan, altının ons fiyatı ise kararları takiben 1,072 dolardan 1,065 dolara geriledi. ABD 10 yıllık devlet tahvili faizleri ise 2,29'dan 2,30'a yükselirken, 2 yıllık tahvil faizi de 5 yıl sonra ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktı.

Yellen: Kademeli bir artış hızı izleyeceğizABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ilk faiz artışının ardından kademeli bir yol izleneceğini belirterek, "Gelecek politika kararlarımızı ekonominin gelişimine göre ayarlayacağız ve kademeli bir artış hızı izleyeceğiz" dedi. 

Janet Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faiz oranlarını yüzde 0-0,25 aralığından, yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Alınan kararın, faiz oranlarının 7 yıl boyunca sıfıra yakın tutulduğu olağanüstü bir dönemi sonlandırdığını vurgulayan Yellen, "Faiz artışı, iş gücünün eski haline getirilmesi, gelirlerin yükseltilmesi ve milyonlarca Amerikalının yaşadığı ekonomik zorlukların azaltılması yönünde kaydedilen ilerlemeyi tasdik ediyor. Ayrıca, Komite'nin ekonominin güçlenmeye devam edeceğine yönelik güvenini yansıtıyor" diye konuştu. 

Yellen, bu kararla başlayan normalleşme sürecinde kademeli bir yol izleneceğine işaret ederek, gelecek politika kararlarının ekonominin tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefine yönelik gelişmesine bağlı olacağının altını çizdi. 

"Gelecek politika kararlarımızı ekonominin gelişimine göre ayarlayacağız ve kademeli bir artış hızı izleyeceğiz" diyen Yellen, ayrıca faiz oranlarının uzun vadeli seviyelerinin altında kalmaya devam edeceğini bildirdi.

- "Tedbirli olan erken başlayıp, kademeli bir yol izlemek"


Fed Başkanı Yellen, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, faiz artışına yıl bitmeden başlamalarının tedbirli bir yaklaşım olduğunu savundu. 

Faiz artışını geciktirmenin daha ani ve sık faiz artışlarına yol açıp, ekonomiyi yanlışlıkla resesyona sürükleme riski taşıyacağını ifade eden Yellen, "Tedbirli olan erken başlayıp, kademeli bir yol izlemek" görüşünü paylaştı. 

Yellen, ayrıca, Fed'in iyi iletişim kurmakta başarılı olduğunu belirterek, "Fed olabildiğince şeffaf bir iletişim sağlayarak, hem piyasaları hem de diğer ülkeleri faiz artışına hazırlamaya çalıştı. Bugün beklenmedik bir karar almadık, ABD ekonomisindeki güçlenmeyi yansıtan bir karar aldık" yorumunu yaptı. 

Yellen, Fed'in faiz artış kararında, iş gücü piyasası ve enflasyona yönelik olumlu beklentilerin yanı sıra istikrarla artan tüketici harcamaları ve iyileşen konut sektörünün de etkili olduğunu dile getirerek, kararın ABD ekonomisini nasıl etkileyeceğini dikkatle izleyeceklerini vurguladı. 

Enflasyonun, güçlü dolar ve düşük enerji fiyatlarının geçici etkisinin kaybolmasının yanı sıra ücretlerin iş gücü piyasasındaki güçlenmeye paralel artması sonucu orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağını anlatan Yellen, işsizlik oranının ise düşmeye devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Bununla birlikte, gelişen piyasaların da son dönemde güçlendiğine işaret eden Yellen, başta bu ülkeler olmak üzere uluslararası gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. 

- "Kademeli faiz artışı, mekanik bir artış anlamına gelmiyor"


Yellen, bir gazetecinin kademeli artışın tam olarak ne anlama geldiği yönündeki sorusuna ise "Kademeli ifadesi, mekanik değil iyi zamanlanmış bir faiz artış yolu izleyeceğimiz anlamına geliyor. Eşit zaman aralıklarına yayılmış ve eşit miktarda faiz artışları yapacağımız anlamına gelmiyor" yanıtını verdi. 

Finansal gelişmelere de değinen Yellen, bu noktada, kısa dönemli finansal dalgalanmalara odaklanmayacaklarını ancak piyasalardaki uzun vadeli gelişmeleri ve bunların ekonomik etkilerini değerlendireceklerini belirtti. 

Yellen, bir başka soru üzerine, şu an bu yönde bir sinyal olmamasına karşın ekonominin her zaman beklenmeyen şoklarla karşı karşıya kalma ihtimali olduğunu ifade ederek, böyle bir olasılığın gerçekleşmesi halinde ekonomiyi desteklemek için ne gerekiyorsa yapacaklarını sözlerine ekledi. 
AA