15 / 08 / 2022

Ferzan Çelikkanat: Türkiye'deki "orta segment otel" ihtiyacını ortadan kaldıracağız!

Ferzan Çelikkanat: Türkiye'deki

Türkiye'nin birçok ilinde "markalı şehir otelleri" yatırımları hedefleyen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye'deki "orta segment otel" ihtiyacını ortadan kaldırmak için yola çıktıklarını belirtti...Turizm sektörüne markalı otel yatırımlarıyla giren Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye'de turist profilinin bölgede yaşanan değişimler nedeniyle farklılık gösterdiğini ve bu farklılığın doğru okunması halinde ülkenin 12 aya yayılmış bir turizm destinasyonu olacağını kaydetti. Çelikkanat, "Artık deniz-kum-güneş 3'lüsünün yanına kültür: kongre-alışveriş'i de eklemeliyiz" dedi. 


Türkiye'nin birçok ilinde "markalı şehir otelleri" yatırımları hedefleyen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye'deki "orta segment otel" ihtiyacını ortadan kaldırmak için yola çıktıklarını belirtirken şirket olarak marketin ihtiyacı kadar ve pazarın satın alabileceği değerde yatırımlar yapmaya gayret ettiklerini dile getirdi. 

Sanayi ve inşaat sektörü ağırlıklı olarak kendini geliştirmiş olan yatırımcının, hizmet sektöründe henüz adaptasyon sağlayamadığını kaydeden Ferzan Çelikkanat, "Farklı sektörlerin deneyim ve birikimi hizmet sektörü yatırımlarına yansıdığında sıkça yanlış lokasyon, yanlış bina ve yanlış işletme görülmeye başlandı. Ehil olmayan kişilerce yapılan yatırımlar büyük paralar harcansa dahi pazar, ; insan verimliliği ve rekabet koşulları gözetilmeden yapılıyor" dedi. Ayrıca "milyon dolarlık yatırımlara" uygun kaliteli ve kalifiye insan yatırımının da yapılmadığının altını çizen Çelikkanat, "Artan yatırımlarla birlikte konaklama ve ağırlama sektöründe Türkiye'yi çok ciddi bir ara eleman sıkıntısı bekliyor" uyarısında bulundu. Son dönemlerde bölgede yaşanan hare ketliliğin Türkiye'ye gelen turist profilinde de gözle görülür dönemsel kaymalar yarattığına dikkat çeken Çelikkanat, "Türkiye'yi en çok bugüne kadar tercih eden turist profili Rusya ve Almanya'dır. Ancak bu alışagelmiş sıralama içinde artık aylık bazda iran, Irak ve Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinin turist profilleri de yer alıyor. Bu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çok yoğun şekilde gözlemlenebiliyor" şeklinde konuştu. Bu çeşitliliğin doğru kontrol edilmesi ve doğru yatırımlarla planlanması halinde Türkiye'nin esas ihtiyacı olan 12 aya yayılmış bir turizm destinasyonu olması için önemli bir fırsatın doğacağını kaydeden Çelikkanat, "Bu çeşitlilik deniz, kum, güneş 3'lüsünden alışi veriş, tarih, kültür, kongre ve alternatif turizm  gibi farklı turizm dallarının da rağbet görmesini sağlayacaktır."Ankara 24 Saat