Fikirtepe 8 yıldır dönüşemedi!

Fikirtepe 8 yıldır dönüşemedi!8 yıldır kentsel dönüşümün devam ettiği Fikirtepe hâlâ dönüşemedi. Projelerin durduğu, inşaatların yavaşladığı bölgede vatandaşlar mağdur oldu. Evleri yıkılan ama yenisi yapılmayan hak sahipleri kamudan çözüm bekliyor.


İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesinde kentsel dönüşüm adeta deneme tahtası oldu. 8 yıl önce başlayan dönüşüm sürecinin hala tamamlanması bekleniyor.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; bölgede binlerce vatandaş yeni ev hayali kurarken, elindekinden de oldu. Kimi firmalar mali sorunlar nedeniyle projelerini durdururken, kimi de inşaatı yavaşlattı. 

Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, 61 yapı adası olan Fikirtepe’de gelinen noktayı şu şekilde özetledi: “Bölgede 15 proje bitti. 3’ünde iskan var, diğerlerinde tapu sorunu sürüyor. 5 yapı adasında firmalar işleri tamamen bıraktı. Toplam sorunlu yapı adası sayısı ise 41. Bunların kiminde yıkım yıllar önce yapıldı ama inşaat başlamadı. Kiminde ağır ilerliyor, kiminde birden fazla firma işin içinde diye süreç kilitlendi. Mağdur sayısı 60 bini aşıyor.”

KİRA YARDIMI YOK

Kimi firmaların uzun zamandır kira desteğini kestiğini ve vatandaşların maddi zorluk yaşadığını sözlerine ekleyen Akgüzel, “Fikirtepe’de bir yol düşünün bir tarafı devletten kira desteği alıyor, bir tarafı almıyor. Neden böyle bilen yok. Maddi seviyesi yüksek ilçelerde kamu desteği verilirken buraya verilmiyor. Komşularımız, dostlarımız zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor” dedi. 

Fikirtepe’deki sorunların gündeme gelmesinden sonra kamu yetkilileri tarafından çalışmalar başlatıldığını ifade eden Akgüzel, “Çadır kurarak yaptığımız eylem sonrasında birçok yetkili ziyarete geldi. Geçen haziran ayında bize söz verildi. Ama şimdi kimseye ulaşamıyoruz.. Ne kira yardımı var, ne de bu inşaatların nasıl yapılacağına dair bir çözüm. Eğer Çevre ve Şehricilik Bakanlığı devreye girerse inanıyoruz ki sorunlar çözülür. Vatandaş yaptığı anlaşmalar üzerinden fedakarlık yapmaya da hazır. Yeter ki bize bir çözüm yolu sunulsun. Geçtiğimiz yıllarda bazı firmalar projelerini yarım bırakınca kamu devreye girmiş ve inşaatı üstlenmişti. Onlara yardım eli uzattılar bize neden uzatmıyorlar” açıklamasında bulundu.

YABANCILAR YERLEŞTİ

Dönüşüm sonrası bölgede nüfusunda azaldığını sözlerine ekleyen Akgüzel, “Fikirtepeli halk ucuz ev bulmak için şehrin gelişim çeperlerine gitti. Afgan ve Özbek yabancılar da eski evleri 200-300 liraya kiralayarak buraya yerleşti. Bölgenin kimliği kayboldu” dedi.

ŞANTİYELER YAVAŞLADI

Bölgedeki derneklerden FİDEM’in Başkanı Ercüment Oruç ise inşaatlarda yavaşlama olduğunu, kimi şantiyelerde işlerin durdurulduğunu ifade etti. Oruç, “Kamu son aylarda elini Fikirtepe’den çekti. Kör, sağır oldular adeta. İnşaat firmaları ile hak sahipleri arasında köprü görevi görüp süreci yönetecek bir kamu kurumu olmadan Fikirtepe’de sorunların çözümü mümkün değil” dedi.

FİYATLAR GERİLİYOR

Fikirtepe’de emlakçıların verdiği bilgilere göre konut fiyatları düşüyor. Nakit akışında sorun yaşayan firmaların ya da ev sahiplerinin ciddi oranda iskontolar yaptığını dile getiren ibr yetkili, “Geçen yıl 600 bin liraya inşaat halinde satılan ev, bugün bitmiş halde 450 bin lira. Geçtiğimiz günlerde büyük metrekareli bir ev 1 milyon 800 bin lira liste fiyatı varken 1 milyon 100 bin liraya satıldı” ifadelerini kullandı.

DÜZENLEME GELİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisi, sorunların çözümü noktasında çalıştıklarını kaydetti. Ruhsat aşamasında olanlar için teminat ve tamamlama sigortası zorunluluğu geldiğini ifade eden yetkili, “Bundan sonra mali ve teknik gücü olmayan dönüşüme giremeyecek. Ayrıca yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. O da anlaşma yapıp haklı gerekçe olmaksızın işe başlamayan firmalar için. Fikirtepe’de de böyle örnekler var. O firmalara da inşaat yapamayacaksan vatandaşı meşgul etme diyeceğiz ve sözleşmelerin fesh edilmesini sağlayacağız. Başlamış ve yarım kalan projeleri de inceliyoruz. Sözleşme yapılan ve satış olan projelerde süreç maalesef çok hızlı ilerlemiyor. Bakanlık olarak bu noktada elimizden geleni yaptığımızı, çözüm yolu aradığımızı söyleyebilirim” diye konuştu. 

Fikirtepe'de hak sahipleri kiralarını alamıyor!