Fikirtepe Firmalar Birliği kuruldu!

Fikirtepe Firmalar Birliği kuruldu! Fikirtepe Firmalar Birliği kuruldu!

Fikirtep'de proje üreten müteahhitler, sorunların çözülmesi ve bölgedeki dönüşümün hızlanması için elbirliği yaptı. Müteahhitler, sorunların en ince detayına kadar tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulmasını sağlamak için yeni bir platform oluşturdu...
Kadıköy Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde proje üreten müteahhitler, sorunların çözülmesi ve bölgedeki dönüşümün hızlanması için elbirliği yaptı. Mart ayı başında Ankara’ya giderek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir araya gelen müteahhitler, sorunların en ince detayına kadar tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulmasını sağlamak için yeni bir platform oluşturdu. 


Ankara’dan sonra İstanbul Kadıköy Kozyatağı Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen ikinci toplantıda Fikirtepe’nin problemlerinin çözümüne katkı sağlamak ve yaklaşık 200 bin insanın yaşayacağı dönüşüm bölgesinin sağlıklı bir yaşam alanına dönüşmesi için ortak karar alan müteahhitler, bu kapsamda kendi aralarında görev dağılımı yaptı. 


Firmalar Birliğinin amacı nedir?


Teknik Yapı, Nuhoğlu, Emay İnşaat, Vartaş, Anka, SRP Yapı, Haldız, Selka-NSK, Baysaş inşaat firmalarının katılımıyla ve diğer Fikirtepe müteahhitlerinin oluşturduğu platform çatısı altında, firmaların desteği ve yönlendirmesi ile kurulacak olan komisyonlar, bölgedeki hak sahiplerinin mağduriyetini engellemek, yatırımcının ve yapı adalarının problemlerini çözmek, altyapı planlama problemlerine katkıda bulunmak ve kamu kurumlarıyla sağlıklı iletişim kurmak amacı ile bir araya geldikleri Fikirtepe Haber'e gelen duyumlar arasında.


Vatandaşlar bu hareketi olumlu geç kalınmış ama vatandaşın veya temsilcilerinin olmadığı eksik bir oluşum olarak görmekte...


Ancak Firmalar ve bakanlık arasındaki ilişkiler başta olmak üzere bazı özel müşavirlik firmaları ve bölgede bazı firmalar ile ciddi ticari ilişkiler içerisinde olduğu dedikoduları yayılan tek bir stk ile samimi görüntüleri ve bu STK ile yaptıkları özel toplantıları karşısında sorunların kaynağı kendinden muteber bazı firmalarında katıldığı bu platformun diğer stk ları dışlayarak bu hedeflerine nasıl kavuşacakları vatandaşlar arasında ciddi bir tereddüt ve merak konusu olarak vatandaşların kafasını meşgul etmekte.


Ticari kaygılar ile hareket eden firmalar STK'ları yönlendirmek veya yönlendiremedikleri için akreditasyon uygulamak için mi kuruldu?


Fikirtepe Haber'e ulaşan bilgilere göre firmalar birliği ilerleyen zamanlarda kendi görüş ve fikirleri doğrultusunda hareket etmeme ihtimaline karşı bazı STK'ları dışlamak dahil ticari firmaların bireysel özel demeç vermelerininde önüne geçip vatandaşların platform haricinde bilgilendirilmesinin önüne geçeceği doğrultusunda. 


Fi-KENTDER 'den Fikirtepe Firmalar Birliği için özel açıklama 


Fi-KENTDER başkanı Yasin BEKTAŞ Fikirtepe Firmalar Birliği hakkında yaptığı açıklamada, Fikirtepeli firmaların çok önceden yapmış olmaları gereken bir hareket iken geç de olsa güzel ama eksik bir hareket olarak yorumladığı bu faaliyet hakkında sözlerine şöyle devam etti;


'' Firmalar tarafından olmasa bile vatandaşların sorunlarını çözeceklerini söyleyen firmalar, vatandaşları veya temsilcileri konumunda Stk'ları muhatap almadan, doğrudan bilgilendirmeden ya da kendi içlerinde kendilerine yakınlıklarına göre bu stk'lar arasında bile ayrımcılık yaparak ne kadar samimi oldukları ve başarılı olabilecekleri noktasında ciddi tereddütler vatandaşlar aracılığı ile bize zaten iletilmektedir, dedi.


Bektaş, firmaların projelerinin reklamları adına sevindirici olan bu oluşumda vatandaşların bazı sorunlarının müsebbibi konumundaki bazı firmaların da varlığı ve platform içerisinde bulundukları göz önüne alındığında vatandaşların sorunlarının çözülmesi adına nasıl bir yaptırımda bulunabilecekleri de bizlerde merak konusudur ,diyerek kafalarda oluşan sorulara karşılık cevap beklediklerini söyledi.

 

Bektaş, Fikirtepe'de sorunların çözüme kavuşturulup seri ve hızlı bir üretimin yapılmasını arzuladıklarını özellikle vurguladığı açıklamasına şöyle devam etti. Firmaların eğer kartelleşmek veya toplumu sadece kendi menfaatleri doğrultusunda yönlendirmek amacında olmamaları durumunda; tüm toplumu kapsamak ve sorunları ciddi manada masaya yatırıp çözmek için bütün stk 'lar ve yayın organları ile ciddi ve samimi münasebet içerisine girmelerini tavsiye ettiklerini sözlerine ekleyerek firmaları ve bakanlık bürokratlarını bu konuda uyarmak istediklerini belirtti.


Bektaş kendilerinin sorunların anlatılması ve dile getirilmesi adına tüm Türkiye'ye ulaşmış olmalarına rağmen nedense Fikirtepe'de iş yapma vaadi ile gelen ve vatandaşlardan imza toplayan bazı firmaların ve oluşturdukları bu platformun kendilerine ulaşmakta ve bu sorunları dinlemekte ya da çözüme ulaştırmak da başarısız olmalarının kendilerinde samimiyet adına soru işaretleri oluşturmasını istemediklerini söyledi.


Bektaş son olarak iş yapan firmaları alkışladıklarını, gayret eden ve çabalayan firmaları da toplum içinde desteklediklerini ve sorunların çözümü adına vatandaşları çözüm adına pozitif yönde bilgilendirip çözüm adına yönlendirdiklerini söyleyerek platformunda çalışmalarında başarılar dileyerek yapıcı tüm çalışmaları sonuna kadar desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini belirterek sözlerini bitirdi.Platform başkanı Emay'ın CEO'su Özkan Eker oldu


Bektaş, Fikirtepe Platformu’nun başkanlığına seçilen Emay İnşaat Kentplus Kadıköy projesinin CEO'su Özkan Eker başta olmak üzere, icra kuruluna da seçilenTeknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, Vartaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata ve Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın'ı tebrik ederek gerektiği her zaman yapıcı pozitif yardıma hazır olduklarını belirterek platforma ve icra heyetine yapacakları çalışmalarda başarılar diledi.

Fikirtepe Haber