Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinde ev tahsisleri başladı!

Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinde ev tahsisleri başladı!İstanbul Fikirtepe'de hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi dahilinde kendilerine ev tahsisi yapılan 83 yaşındaki Nafiye ile kızı Leman Yavuz, yeni evleri için yaşadığı mutluluğunu dile getirdi. 


Kentsel dönüşümün devlet yardımıyla devam etmesine karar verilen Fikirtepe'de, depreme karşı dayanıksız ve eskimiş evlerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kendilerine tahsis edilen Kartal'daki yeni konutlarına yerleşen 83 yaşındaki Nafiye Yavuz ve kızı Leman Yavuz, hatırlarını geride bırakırken yeni ve konforlu bir eve geçmenin mutluluğunu yaşadı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; kentsel dönüşüm alanı ilan edildikten sonra birçok firma desteği ile yenilenmeye başlanan fakat yaşanan sorunlar sebebiyle yılan hikayesine dönen Fikirtepe Projesi'ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığının devralmasıyla tahliye süreci için vatandaşlara tanınan 150+15 günlük süre bitti. Bu dönemde kendi imkanlarıyla Fikirtepe'den ayrılan vatandaşların yanı sıra maddi olanaklar nedeniyle henüz taşınamayan vatandaşlar da devletin şefkat elini üzerinde hissediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sosyal devlet anlayışıyla evlerini tahliye eden ve malik olan ailelere aylık 1500 TL kira yardımı (5 kira peşin) ve kiracılar için 3 bin TL taşınma desteği verirken, hiç maddi imkana sahip olmayan veya hasta olan vatandaşlarla da birebir ilgileniyor.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinde ev tahsisleri başladı!

Tahliye sürecinden önce birçok kez tüm vatandaşların kapısını tek tek çalan bakanlık yetkilileri, ihtiyaç sahiplerinin taleplerini de dinleyerek çözümler üretmeye çalıştı. Bakanlık, Fikirtepe'de 35 aileye eşyaları için depo ve nakliye hizmeti sağlarken, 33 kişiye de otel ve konaklama hizmeti sağladı. 

35 yıldır oturduğu Fikirtepe'den kızıyla ayrıldı

Fikirtepe'nin en eski sakinlerinden 83 yaşındaki Nafiye Yavuz ile 55 yaşındaki kızı Leman Yavuz da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, devletin yardım ettiği vatandaşlardan oldu. Tahliye edilen evlerin yıkımının sürdüğü sokaklarında artık tek bir komşuları dahi kalmayan anne-kızın, gün içinde topladıkları eşyaları, bakanlığın tahsis ettiği kamyonete yüklendi.

Alibeyköy'den taşındığı Fikirtepe'de 35 senedir yaşayan Nafiye Yavuz, AA muhabirinin soruları üzerine, "Eskiden karşıda oturuyordum. Adam demir dökümde çalışıyordu. Bu evi oradayken yapmıştık. Kıbrıs çıkartması zamanı evi kiraya vermiştik. Beyim vefat edeli 12 sene oldu. 5 çocuğum var, biri vefat etti." dedi.

Fikirtepe'deki evlerinin haberleri olmadan geçmişte cami alanına dönüştürüldüğünü anlatan Yavuz, mahalle kentsel dönüşüm alanı ilan edildikten sonra birçok inşaat firmasının kapılarını çaldığını fakat evlerini vermediklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendisine tahsis ettiği eve geçeceği için mutlu olduğunu belirten Yavuz, yeni evinde yine kızıyla beraber yaşayacaklarını söyledi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinde ev tahsisleri başladı!

Geçimlerini eşinden kalan 2100 TL aylıkla sağladıklarını söyleyen Yavuz, "Yetkililerden Allah razı olsun, taşıyıp, götürüyorlar." şeklinde konuştu.

Nafiye Yavuz ile kızı Leman Yavuz, yıllarını geçirdikleri Fikirtepe'deki evlerine son kez bakıp yakınlarıyla vedalaşarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tahsis ettiği araçla, yeni evlerinin bulunduğu Kartal Orhantepe Mahallesi'ne gitti.

Anne-kız, daha düzenli bir yaşamın hakim olduğu yeni mahallelerine ilk adımı attıkları an, yeni bir yerde hayata devam edecek olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

Yeni evini dolaşan Nafiye Yavuz, duygularını "Yeni evim güzel, yapanlardan da gönderenlerden de sebep olanlardan da Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim." sözleriyle dile getirdi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!