Fikirtepe'deki projeler vaat ettiği primi yakalayamadı!

Fikirtepe'deki projeler vaat ettiği primi yakalayamadı! Fikirtepe'deki projeler vaat ettiği primi yakalayamadı!

Vizyon Taşınmaz Değerleme İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesini mercek altına aldı.Vizyon Taşınmaz Değerleme Genel Müdürü Gülbaş, Fikirtepe bulunan projelerin, yatırımcısına vaat ettiği prim yakalayamadığını söyledi.Vizyon Taşınmaz Değerleme Genel Müdürü Mete Gülbaş, Fikirtepe bulunan projelerin, yatırımcısına vaat ettiği prim yakalayamadığını, enflasyonun altında değerlendiğini ve diğer yatırım araçlarının altında kaldığını söyledi.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Alanında, yaşamın başladığı veya çok yakın zamanda başlayacağı 10 adet proje, 2018’de bitmesi planlanan 5 proje, 2019 ve 2020 yılının ilk çeyreğinde bitmesi planlanan 8 proje de yaklaşık 14.000 konut bulunmaktadır. 

Bölgede faaliyet gösteren firmalar pazarlama stratejisi olarak, liste fiyatlarını artırmasına rağmen kampanyalar ve peşin indirim oranlarını artırarak peşin brüt metrekare satış fiyatlarını sabitlemişlerdir. 2016-2017-2018 yılında projelerin peşin brüt satış fiyatları ortalama 7.000 – 8.000 TL/metrekare bandındadır. 

Bazı projelerde 2.el ve arsa sahibi satışların başlaması ile brüt m2 birim fiyatları 5.500-6.500 TL/mtrekare bandına gerilemiştir. Bölgede yaptığımız araştırma; bölgedeki arz fazlası, kampanyalı satışlar, ekonomik ve siyasi krizler sebebiyle projelerin beklenen getiriyi sağlamaması sebebiyle, 2-3 yıl önce bu projelerden daire satın alan mülk sahiplerinin ellerindeki daireleri satmak istediklerinde aynı fiyatlardan satışa sundukları, satış değeri olarak da  yüzde 15 ila 25 daha düşük fiyatlara satmak zorunda kaldıkları görülmüştür.

Kadıköy konut projeleri için tıklayın