12 / 08 / 2022

Fındık üreticisinin gözü bu haberdeydi TMO fındık satış fiyatını açıkladı

Fındık üreticisinin gözü bu haberdeydi TMO fındık satış fiyatını açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi Haziran ayından itibaren fındık satış fiyatını 44 lira olarak açıkladı. TMO Mart ayında 39 TL’den, Nisan ve Mayıs ayında ise 41 TL’den fındık satmıştı. TMO 41 TL’lik fındık satış fiyatını 44 TL olarak güncelledi.TMO tarafından yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

"Kurumumuzca, Mart ayında başlatılan kabuklu fındık satışlarına Haziran ayında da devam edilmektedir.

Giresun, Samsun, Ordu ve Kocaeli Başmüdürlükleri stoklarında yer alan 18 bin ton (17.000 ton Levant, bin ton Giresun kalite) 2021 yılı mahsulü Giresun ve Levant Kalite kabuklu fındıklar serbest satışa çıkarılmıştır.

Satış fiyatları; yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere, Giresun ve Levant Kalite için 44 TL/kilogram’dır. Fındık almak isteyen firmaların en geç 24 Haziran 2022 mesai bitimine kadar para yatırmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra yatırılan paralar kabul edilmeyecektir. Teslimatlar ise Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacaktır.

Numune talep edilmesi halinde KDV dâhil 50,00 TL/kilogram fiyattan en az 5 kilogram olacak şekilde karşılanacaktır.

Ürün almak isteyen firmalara, ürün bedelinin hesaplara yatırılmasına müteakip teslimatlar başlayacaktır.
Satışlar; Giresun, Ordu, Samsun ve Kocaeli Başmüdürlüklerince yapılacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Öte yandan açıklanan fiyatları değerlendiren İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi Çetin Topaloğlu, "Bunun anlamı taban fiyat 44 liranın üstünde olacak. Üreticimiz memnun olacağı bir taban fiyatıyla karşılaşacaktır." dedi.