`Fiyat farkı kararnamesi' müteahhitleri tatmin etmedi!

`Fiyat farkı kararnamesi' müteahhitleri tatmin etmedi! `Fiyat farkı kararnamesi' müteahhitleri tatmin etmedi!

Resmi Gazete'de yayımlanan Fiyat Farkı Kararnamesi müteahhitleri tatmin etmedi.Sektör temsilcileri kararnamenin belli sektörlerde iş yapan müteahhitler için çıkarıldığına dikkat çekerek, kapsamının genişletilmesini istedi.

İnşaatta ana girdi kalemlerinin artması ve kur farkı nedeniyle sıkıntı yaşayan inşaat sektörü umudunu Fiyat Farkı Kararnamesine bağlamıştı. Ancak, karayollarında iş yapan müteahhitler için çıkarılan Fiyat Farkı Kararnamesi müteahhitlerde hayal kırıklığına neden oldu. Sektör temsilcileri, kararnamenin genişletilmesini gerektiğini kaydetti.

'Sektörün tamamına kolaylık sağlanmalı'

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Resmi Gazete'de yayımlanan Fiyat Kararnamesi'nin sektörel veya meslekten ziyade hükümetin politikalarına uydurulmaya çalışıldığının altını çizerek, sekteye uğrayan işler için kararname çıkarıldığını söyledi. Sektörün tamamına kolaylık sağlanmasını isteyen Tellioğlu, çıkarılan kararnameden memnun olmadıklarını kaydetti. Kısa ve uzun vadeli çözümler bulunması gerektiğine dikkat çeken Tellioğlu, artan maliyetlerle birlikte sektörün yüzde 60 daraldığını dile getirdi. Sorunun sadece müteahhitlerin kaybetmesi olmadığını ifade eden Tellioğlu, sistemin çökebileceğini, bunun da Türkiye için iyi sonuçlar getirmeyeceğini söyledi.

Hükümet ile görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Tellioğlu, "Sorunlarımız çözülmezse Kızılay'a ineceğiz. Siyasi krizden dolayı bekleme aşamasındayız. Opsiyon tanıdık. Ancak, sektörümüzle ilgilenen Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, sorunlarımızı çözme gayretinde değil" dedi.

'Kararname yeterli değil'

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, Resmi Gazete'de yayımlanan fiyat farkı kararnamesinin sadece belli bir kesimde uğraşan müteahhitler için kararnamenin çıkarıldığını belirterek, kararnameden memnun olduklarını ancak bunun yeterli olmadığını dile getirdi. Ulaştırma Bakanlığı ile birçok projenin yapıldığını ifade eden Eren, bütün müteahhitlerin aynı sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Eren, kararnamenin genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

Radikal