FKÖ: İsrail bu yıl Batı Şeria'da 12 bin 159 yasa dışı konut inşasını onayladı!

FKÖ: İsrail bu yıl Batı Şeria'da 12 bin 159 yasa dışı konut inşasını onayladı! FKÖ: İsrail bu yıl Batı Şeria'da 12 bin 159 yasa dışı konut inşasını onayladı!

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), İsrail'in bu yıl Yahudi yerleşimciler için işgal altındaki Batı Şeria'da 12 binden fazla yasa dışı konut inşasına onay verdiğini duyurdu.Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), İsrail'in bu yıl Yahudi yerleşimciler için işgal altındaki Batı Şeria'da 12 binden fazla yasa dışı konut inşasına onay verdiğini duyurdu.

FKÖ'ye bağlı Toprak Savunması ve Yerleşim Yerleri ile Mücadele Ofisinin hazırladığı raporda, İsrail'in 2020'de işgal altındaki Batı Şeria'da 12 bin 159 yasa dışı konut inşasını onayladığı belirtildi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Tel Aviv yönetiminin perşembe günü Batı Şeria'da 3 bin 212 yasa dışı konut inşasına onay verdiğine dikkat çekilen raporda, söz konusu onayın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'nin İsrail'le normalleşme anlaşmasını imzalamasından bir ay sonra geldiği aktarıldı. 

İsrail'in yerleşim birimi onayının "uluslararası hukuka ve uluslararası meşruiyet kararlarına bir meydan okuma" şeklinde ifade edildiği raporda, söz konusu tutumun normalleşme anlaşmalarının açıkça istismarı olduğu belirtildi.

- "Filistin topraklarındaki en büyük korsanlık operasyonu"

Raporda, İsrail'in Batı Şeria'nın doğu kırsalı Ürdün Vadisi'nde 11 bin dönümden fazla araziyi sözde "doğayı koruma altına almak" bahanesiyle işgal ettiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: 

"İsrail yönetimi yakın zamanda birçok yasa dışı yerleşimi onayladı. Bu, Filistin topraklarındaki en büyük hırsızlık ve korsanlık operasyonudur."

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da gerçekleştirilen resmi törenle imzalanmıştı.

ABD yönetimi, BAE ile varılan normalleşme anlaşmasından sonra İsrail'in "ilhak" planını askıya aldığını duyururken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu planın "hala masada olduğunu" belirtmişti.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now'un (Barış Şimdi) verilerine göre, 2020, İsrail'in en çok sayıda yasa dışı konut inşasını onayladığı yıl olarak kayıtlara geçti.

Filistinliler Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerini protesto etti!