Galatasaray sponsorluğu Dumankaya'nın satışlarını artırdı!

Galatasaray sponsorluğu Dumankaya'nın satışlarını artırdı!

Galatasaray'a sponsor olan Dumankaya İnşaat, satışlarını 2014'e göre yüzde131 artırdı. 463 milyon lira ciro elde eden firmanın Gebze'deki projesi yetişseydi ciroları 680 milyon lirayı bulacaktı.Galatasaray'a sponsor olan Dumankaya İnşaat, konut satışlarını 2014'e göre yüzde 131 artırdı. 463 milyon lira ciro elde eden firmanın Gebze'de planladığı karma proje 2015'e yetişseydi ciroları 680 milyon lirayı bulacaktı. Dumankaya'nın halen Horizon, Ritim İstanbul, Modern Vadi ve Mozaik gibi 8 projesinde satış devam ediyor.


Ekim 2015'te Türkiye'nin en büyük spor kulüplerinden Galatasaray'a sponsor olan Dumankaya, geçen yıl sonundaki aldıkları yüksek talebin etkisiyle 2015'te konut satışlarını 2014'e göre yüzde 131 artırdı. Geçen yıl bin 199 bağımsız birim satışı gerçekleştiren Dumankaya, 463 milyon lira ciro elde etti. Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Gebze'de planladıkları karma proje 2015'e yetişseydi cirolarının 680 milyon lirayı bulacağını ifade etti. Ancak bürokratik yavaşlık sebebiyle projenin bu yıla sarktığını belirtti.


Satılan bağımsız birimlerin yüzde 73'ü Anadolu yakasındaki projelerden, yüzde 27'si Avrupa yakasındaki projelerden gerçekleşti. Cironun yüzde 93'ünü konut satışı, yüzde 7'sini ticari birim satışı oluşturdu. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Barış Dumankaya, satılan bağımsız birimlerin yüzde 19'unu yurtdışındaki müşterilere sattıklarını kaydetti. Müşterilerin yüzde 47'sinin bağımsız birimleri peşin satın aldığını belirten Barış Dumankaya, “Yüzde 38'i banka kredisi ile, yüzde 15'i de Dumankaya vadesi ile satın aldı.” dedi. Geçen yıl Dumankaya'nın satış ofislerini 6 bin 491 kişi ziyaret etti. Bu 2014'e göre yüzde 17 artış anlamına geliyor. Satış ofisine gelen her 5 ziyaretçiden 1'ine satış yaptıklarına dikkat çeken Barış Dumankaya, “Buna kapatma oranı deniyor. Yüzde 20 otomotivde de bu sektörde de ‘başarılı' diye niteleniyor.” dedi. Öte yandan satılan konutların yüzde 36'sının 1+1'ler, yüzde 29'unu 2+1'ler, yüzde 18'ini stüdyo daireler, yüzde 14'ünü 3+1'ler ve yüzde 3'ünü 4+1'ler oluşturdu.


2016'da ciro hedefi 750 milyon TL


Dumankaya'nın halen 8 projesinde satış devam ediyor. Bunlar Horizon, Ritim İstanbul, Miks, Modern Collection, Modern Vadi, hi-Fit, Flex Oficce ve Mozaik. Bunların dışında 2016'da iki de yeni proje satışa çıkaracaklarını açıklayan Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, “2016'da ciro hedefimiz 750 milyon TL. Yatırım yapacağımız tutar ise 1,2 milyar lira olacak.” dedi. Nisanda Fikirtepe'de bir projeye başlayacaklarını, ağustosta da Gebze-Çayırova'daki projeyi satışa çıkaracaklarını söyledi. Çayırova'daki projede 3.500-4 bin arasında daire planlanıyor. Yapı Kredi Teknoloji Üssü'nün yanındaki eski Şenpiliç arazisi üzerinde inşa edilecek proje 3 etapta tamamlanacak.  Dumankaya İnşaat, Fikirtepe'de ise 2 adada proje yapacak. İlkine nisanda başlanacak ve 1.200 konut üretilecek. İkinci adada ise hak sahiplerinin yüzde 96'sı ile anlaşıldığı öğrenildi.


Şeffaf ve sorumlu duruşumuzu bozmayacağız


Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, 2016'da belirli riskler olabileceğini ifade ederek, “Şirket olarak malî riskleri ortadan kaldırarak büyümeye devam edeceğiz. Kentsel dönüşüm önceliğimiz olacak.” dedi. Terör olayları sebebiyle 2015'in riskli bir yıl olduğunu kaydeden Dumankaya, “Dün de yatıp sabah uyandık 4 terör olmuş. Bunlar sektörümüzü de etkiliyor. Rusya krizi de sektörü etkiledi. Nitekim yabancı müşteriler Rusya ile savaş olasılığını akıllarına getirmişti.” ifadelerini kullandı. 2016'da da riskleri minimize ederek büyüyeceklerini kaydeden Dumankaya, “Biz şeffaf ve sorumlu duruşumuzu bozmayacağız. Riskleri fırsata çevireceğiz. Yeni projelerle büyüyeceğiz.” dedi.    


Zaman