Gama Holding’den 1 milyar dolara yakın yapılandırma!

Gama Holding’den 1 milyar dolara yakın yapılandırma!Müteahhitlik ve enerji ağırlıklı faaliyet gösteren Gama Holding'in 1 milyar dolara yakın borç yeniden yapılandırma görüşmesi 20'ye yakın banka ile sürüyor.


 

Ankara merkezli müteahhitlik ve enerji ağırlıklı faaliyet gösteren Gama Holding'in 1 milyar dolara yakın borç yeniden yapılandırma görüşmesi 20'ye yakın banka ile sürerken borçların kapatılması kapsamında Gama Holding'in Gama Enerji'deki yüzde 51 hissesinin tamamının satışı için görüşmeler devam ediyor.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre konuya yakın 3 kaynağın verdiği bilgilere göre satış görüşmelerini alacaklı bankalardan biri olan Rus VTB yürütüyor. Üç kaynağın verdiği bilgilere göre, 2015'te Gama Enerji’nin yüzde 30’unu satın alan Malezyalı Tenaga Nasional Bhd (TNB), Gama Holding’in sahip olduğu yüzde 50.5 hissenin tamamını almak için görüşülen potansiyel alıcılar arasında bulunuyor.

VTB başka potansiyel taliplilerle de görüşmeler yürütürken, olası bir satışın bu sene içinde bitmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili Gama Holding’e ulaşılamazken, VTB ise herhangi yorum yapmadı. Tenega da konuyla ilgili soruyu haberin yayınlandığı zamana kadar cevaplamadı.

Malezya’nın kamu enerji şirketi Tenaga Nasional Bhd (TNB), Aralık 2015 tarihinde Gama Enerji’nin yüzde 30’unu 243 milyon dolara satın almıştı.

Gama Enerji’nin 2016'da yapılan sermaye artırımın ardından 1.08 milyar lira sermayesi bulunuyor. Bunun yüzde 50.5’i Gama Holding’e, yüzde 30’u Tenaga’ya ve geri kalan yüzde 19.5’i ise IFC’ye ait.

Gama Enerji’nin internet sitesindeki bilgilere göre iştirakler toplamındaki kurulu gücü 1,101.8 MW iken bunun 853 MW kurulu gücü doğalgaz santralinden, geri kalanı yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

SIKINTI ARAP BAHARI İLE BAŞLADI

Toplamda 2 milyar dolar civarı borcu mevcut olan Gama Holding, özellikle Arap baharı sonrası Libya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki işlerinin sekteye uğramasının etkisiyle alacaklarını tahsil edemedi ve bu, şirketin borçlarını ödeyememesiyle sonuçlanan sıkıntılı bir süreci de başlatmış oldu.

Konuya yakın bir kaynak, Gama Holding’in yeniden yapılandırma sürecinin sürdüğünü belirterek, “Toplam borcu 2 milyar dolar ancak yapılandırmaya söz konusu tutar 800 milyon dolar civarında. Yapılandırma kapsamında bu borcun bir kısmının kapanması için ellerindeki en büyük değer denilebilecek Tenega’nın da hissedarı olduğu Gama Enerji’de hisse satışı olacak. Bu satış kısmi çözümlerden biri. Geri kalan tutar da yapılandırılacak” dedi.


Aynı kaynak yapılandırma kapsamında aralarında Rus VTB’nin de bulunduğu 20’ye yakın banka ile görüşüldüğünü açıklayarak “Satış için görüşmeleri, Gama Holding’den ciddi bir alacağı bulunan VTB yürütüyor. Gama Holding’in elindeki hisseleri Tenaga alabilir. İlgili olduklarını duyuyoruz” dedi.

Konuya yakın bir diğer kaynak ise “Gama Holding’in 1 milyar doları inşaat, 500 milyon doları da yatırım tarafındaki borcunun yapılandırması için görüşmelerin devam ettiğini belirterek, Gama Enerji’deki satış planı için şöyle konuştu:

“İlk olarak Tenaga ile görüşüldü. Holding VTB ile birlikte görüşmeleri sürdürüyor. VTB satışın bir an önce gerçekleşmesini istiyor. Tenaga istekli olsa da, VTB başka taliplilerle de teması sürdürüyor. Satışın bu yıl içinde bitirilmesi niyeti var” 

Kaynak ayrıca, Tenaga’nın, 2015'te gerçekleşen satışın piyasa fiyatının oldukça üstünde gerçekleştiği düşüncesinde olduğunu söyleyerek, bu seferki olası satışın hisse fiyatı açısından bir miktar önceki rakamın altında kalabileceğini de sözlerine ekledi.

1959'da faaliyete başlayan Gama Holding, güç santralları, petrol, çimento, petrokimya ve gaz tesisleri, fabrikalar, yüksek binalar, su arıtma tesisleri ve iletim hatları, köprü ve çeşitli altyapı yapımları gerçekleştirdi.

Gama Holding bünyesindeki şirketler 1970'den sonra ise faaliyetlerini Orta Doğu, Rusya, Avrasya Ülkeleri, Güney Doğu Asya, Kuzey Afrika ve İrlanda’ya genişletti.