Garaj tapulu evlere doğalgaz aboneliği verilmesi!

Garaj tapulu evlere doğalgaz aboneliği verilmesi! Garaj tapulu evlere doğalgaz aboneliği verilmesi!

Gaziantep birkaç gündür farklı yerlerde yapılan eylemlere sahne oluyor. Belediyesi önünde ve GAZDAŞ, son olarak da Valilik önünde eylem yapan vatandaşların tek isteği binlerce lira ödeyerek aldıkları "Garaj Tapu"lu evlerine doğalgaz aboneliği verilmesi...Soğuğun insanın iliklerine kadar işlediği bu havalarda ancak elektrikli ısıtıcılarla ısıtmaya çalıştıkları evleri aslında yok hükmünde. Aç gözlü müteahhitlerin daha fazla kazanç sağlamak adına imar planına ve projeye aykırı inşaat yapmalarının mağduru olan bu insanlar şimdi yaşadıkları sorunlara çözüm arıyorlar. 

Gaziantep dışında, diğer şehirlerde benzer sorunlar var mı bilemiyorum ama bu sorunun daha çok baş ağrıtacağı aşikar... 

Genelde sakin olan ve eyleme, protestoya pek şahit olmayan Gaziantep'te bu sorunun epey sıkıntı yaratacağı da meydanda... 

Denilebilir ki "Bu insanlar evleri alırken garaj tapulu olduklarını biliyorlardı"! Evet! Evlerin garaj tapulu olduklarını biliyorlardı ancak bu evlere bile bile GARAJ diye belge verenlerin hiç mi suçu yok? 

Ayrıca elektrik ve su abonesi işlemlerini yapan kurumlar gelip inceleme yaparken bu durumu yerinde görmelerine rağmen suça ortak oldu. Onlar da müteahhidin ekmeğine yağ mehmet.boncukOsabah.com.tr sürdü, üstüne bal da çaldı... 

Zamanında buralara elektrik, su aboneliği verilince insanlar düşük fiyatla ev sahibi olmanın da heyecanı ve biraz da öngörüsüzlük ve bilgisizlikle bugün yaşayacağı sıkıntıları düşünemedi. Geçmişte yaşanan yaşandı, bu saatten sonra suçlu aramak pek işe yaramaz. 

Buradan çıkarılacak ders varsa o da bundan sonra kimsenin garaj tapusu adı altında mağduriyete davetiye çıkaracak bir alışverişe girmeyeceğidir. 

Yine ruhsatlandırma işini yapan belediyelerin sadece garibana değil, kodamana da aslan kesilmesi gerektiğidir... 

Geçmişi ve geleceği bir kenara bırakıp bugüne dönecek olursak bu insanlarla "basına kapalı" görüşüp "yapacağım bir şey yok" diyen belediyecinin de "ileride görüş" denilen valinin de yapacakları sınırlı gibi gözükebilir belki ama elektrik ve su aboneliği verilmişse doğalgaz aboneliği de verilmelidir. 

Kimsenin bu tür evler için çıkıp imar affı istemeye hakkı yok ama bir düzenleme ile bu sorun çözülebilir ve proje dışı işlem nedeniyle bunları yapan müteahhide ceza verilerek önü tamamen kesilebilir... 

Bu evleri yıkmak mümkün olmayacağına göre böylesi bir çözüm daha mantıklı olacaktır... 

Daha iyi bir fikri olan varsa beri gelsin... 

Mehmet BONCUK