Garanti Koza'nın yeni başlayacağı Kozaşehir mimarisiyle öne çıkacak!

Garanti Koza'nın yeni başlayacağı Kozaşehir mimarisiyle öne çıkacak! Garanti Koza'nın yeni başlayacağı Kozaşehir mimarisiyle öne çıkacak!

4'ncü etap olarak inşa edilecek sitede binalar ilginç bir mimari tarz ile inşa edilecek. Metrekare satış fiyatı ise 2 bin 500 liradan başlayacakİstanbul'un yeni cazibe merkezi Esenyurt'ta en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olarak Aralık 2007 yılında hayata geçen Akkoza'nın inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. 1'inci ve 2'nci fazın ortaklıklarla inşa edildiği, 3'ncü fazın inşatının ise tamamen Garanti Koza tarafından üstlenildiği projede şimdi de 4'ncü etap inşaatı için kollar sıvandı. Son etapta da Garanti Koza tek başına devrede olacak. Konu ile ilgili bir araya geldiğimiz Garanti Koza Yurtdışı İşler Koordinatörü Coşkun Erginer, 4'ncü etap projede çok farklı bir mimari ile 1 ay içinde lansmana çıkılacağını dile getirdi.

Metrekaresi 2 bin 500 lira

Deniz, kum, güneş ve yeşil temasının bir arada sunulacağı rezidans projesinde evlerin metrekare fiyatı 2 bin 500 liradan başlayacak. Sitede yeşil alanlara ise çok geniş yer ayrılacak. Coşkun Erginer, Kozaşehir'de fiyatların 1.500 lira seviyesinden başladığını şu anda 2 bin lira seviyesinde olduğunu ve yeni satışa çıkılacak bloklarda metrekare fiyatının 2 bin 500 lira olacağını söyledi. Rezidanslarda 1+1'den 5+2'ye değişik büyüklüklerde konut tipine yer verilecek.

Spor kompleksiyle iddialı

4'ncü etapta inşa edilecek evler sitenin içinde bulunan spor kompleksiyle de adından sıkça bahsettirecek. 20 dönümlük arsa üzerinde 5 bin metrekarelik kapalı alanda inşa edilecek tesiste Türk hamamı, çocuk bakım ünitesi, dinlenme alanları, acık kapalı yüzme havuzları, sauna, buhar banyosu ve tenis kortları bulunacak. Böyle dev bir kompleks belki de başta tenis olmak üzere ulusal ve uluslararası spor turnuvalarına da ev sahipliği yapacak.  

8 bin kişilik şehir

4 fazdan oluşan Koza Şehir toplamda 450 bin metrekare alan üzerinde konumlanıyor. 1'nci fazda 790, ikinci fazda 2 bin ve 3'ncü fazda 1200 civarında konut bulunuyor. Erginer, Kozaşehir'de tüm etaplar tamamlandığında yaklaşık 8 bin konuta ulaşılacağını ve her hanede 4 kişi yaşadığı düşünüldüğünde  projenin 36 bin kişilik şehir olacağını aktardı. 

Hastaneden vazgeçmedi

Proje kapsamında yer alan hastane için Acıbadem ve Memorial gibi hastane sahipleri ile görüştüklerini İsviçre Hastanesi ile ise anlaşma yaptıklarını belirten Erginer, "Hastanede şöyle bir problem yaşıyoruz. Ne yazık ki Sağlık Bakanlığı şu an için ruhsat vermiyor. Projeye başlarken hastane ruhsatını çok rahat alabileceğimizi öngörmüştük. Ancak yeni bir yasa çıktı ve bizden sonra çıkan yasaya yakalandık. Ancak bu ruhsat alınmayacağı anlamına gelmiyor. Ruhsat alır almaz hastane inşaatına başlayacağız" bilgisini verdi. Erginer, ruhsat alana kadar geçen sürede ise mevcut hastane alanına hiçbir şekilde bina yapılmayacağını ve o alanın yeşil alan olarak kalacağını söyledi.

Okul inşaatında sorun yok

Kozaşehir içinde yer alacağı belirtilen okul inşaatında ise hiçbir sorun olmadığı söylendi. Okul inşaatının yerini ayarladıklaranı belirten Erginer, "TED Koleji 15 bin metrekarelik alanda hizmet verecek. Akkoza'da oturan başarılı öğrencilere TED Koleyj tarafından beş yıl süreyle toplam 1.,5 milyon dolarlık karşılıksız burs sağlanacak. Okulda tek değişikliğimiz yeri ile ilgili oldu. Okulun yeri kara tarafındaydı TEM'e aldık. Bu değişiklik belediyeden onaylandığı anda okul inşaatına başlayacağız. Değişikliğin nedeni ulaşımın daha kolay olmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

EMİNE AÇAR/BUGÜN