15 / 08 / 2022

Gayrimenkul sektörü 2016'dan umutlu!

Gayrimenkul sektörü 2016'dan umutlu!

Türkiye ekonomisine en büyük ivmeyle katkı sağlamasına alışık olduğumuz inşaat sektörü, 2015'i tabiri caizse bekleme butonunda geçirdi. İnşaatın ekonomiye katkısı azalsa bile, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisine katkı payının ortalama %4,5 olduğu görülüTürkiye ekonomisine en büyük ivmeyle katkı sağlamasına alışık olduğumuz inşaat sektörü, 2015'i tabiri caizse bekleme butonunda geçirdi. Yılın ilk yarısını 7 Haziran seçimlerini bekleyerek geçiren sektör, 2 Kasım itibarıyla alışık olduğumuz hızda projeler üretmeye, pazarlama stratejilerini hayata geçirmeye başladı. Geçen seneye kadar Türkiye ekonomisinin üzerinde büyümesine alışık olduğumuz sektör, bu yıl seçim sonrası gayretiyle ancak %3,2 ile seneyi kapatacağa benziyor, inşaatın ekonomiye katkısı azalsa bile yine de geçmiş 10 yılın verileri değerlendirildiğinde, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisine katkı payının ortalama %4,5 olduğu görülüyor. Üstelik bu katkı, sektöre verilen kısmi ve eksik desteklere rağmen gerçekleşti. 


Türkiye, gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda çok zor bir yılı geride bıraktı. İçinde bulunduğumuz coğrafya ve genetik kodlarımız dolayısıyla Türkiyeli vatandaşlar olarak özellikle politik arenadaki oynak zemine alışkınız. Ancak bu yıl durum oynak zemin tanımının bile oldukça üzerinde bir belirsizlik haliydi. Bir iç savaş zemininin tüm taraflarla adeta desteklenmesi, komşularla ilişkilerdeki kaos ortamını neredeyse ateşleyen dış politikalar, son anda turizme büyük darbe vuracağı başından belli olan bir Rusya krizi, Suriyeli göçmenlerin kayıt dışı ve ucuz istihdam yaratması, İŞİD'in gözünü Türkiye'ye çevirmesi, bu yıla kadar sadece Güneydoğu'da izlemeye alışık olduğumuz terörün artık Türkiye geneline yayılması gibi bir çok sorunla mücadele ettiğimiz bir yıldı. Bütün bu olumsuz bağımsız değişkenleri bir araya getirdiğinizde yerli yatırımcının alım iştahının kaçması ve inşaat sektöründeki faaliyetleri beklemeye alması oldukça normaldi. 1 Kasım seçimlerinin neredeyse ertesi günü hareketlenmeye başlayan gayrimenkul sek-törü, ancak son iki aydaki hareketiyle 2015'in ortalamasını yükseltmeye çalışacak. Ancak yine de en başında belirttiğimiz gibi 2015'in başında seçim öngörüsüyle yapılan büyüme tahminlerinin çok altında bir büyümeyle karşı karşıya olacağız. 


2016 yılında durum 2015'ten oldukça farklı olacağa benzer. Ancak bu farklılığın ekonomik göstergelere ve yıl sonu verilerine yansıyabilmesi için tek bir unsur var; uluslararası arenadaki etkin veya pasif tutumumuz. İşte bu yılın tek ve en önemli etkisi bu. Eğer her şey yolunda gider ve mülteci sorununun istihdama etkisini çözersek, sınırlarımızdaki problemlere yaklaşımımızda Osmanlı'dan kalma tutumumuzu kontrol altında tutmayı başarabilirsek işte o zaman faizlerin 0,99 bandını bir daha görmemesine, doların yükselmesine rağmen gayrimenkul sektörü bu yıl yine Türkiye ekonomisinin üzerinde büyüyerek yılı kapatacaktır. 


İnşaat sektörünün verilerine kısaca bir göz attığımızda, banka kredisiyle satış oranlarının hâlâ beklenenin çok altında kaldığına dikkat çekmek gerekiyor. Mortgage uygulamasına ilk başlandığı yıllardan beri büyük yol alınmasına rağmen hâlâ dünyadaki uygulamalara yaklaşan bir sistemden bahsedemiyoruz. Dolayısıyla da konut alıcının alım paterni değişemiyor. Yerli yatırımcının ilk tercihi daima firmaların kendi bünyelerinde hazırladıkları "0" faizli ödeme planları oluyor. 


Planlar o kadar cazip bir hale geliyor ki, kayıt dişiliğin ve noter onaylı olmayan uygulamalarının neredeyse haklı bir gerekçesi oluyor. 


CumhuriyetHaber Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


GAYRIMENKUL sektörü 2015 yılında zorlu günler geçirmesine rağmen başarılı bir yıl yaşadı. 2014 yılında 1 milyon 165 bin konut satılırken, bu yılın ilk 11 ayında satılan konut sayısı 1 milyon 146 bin 721 oldu. 2015 yılını 1 milyon 200 binin üzerinde kapatmayı hedefleyen sektör, bu satış rakamıyla tarihi rekoru kırmayı bekliyor. Sektör temsilcileri, 2016 yılının ise gayrimenkulün altın yılı olacağını ifade ediyor. Askıya alınan birçok projenin önümüzdeki yıl başlayacağı belirtiliyor. Konut kredilerinin 2016 yılında kademeli olarak düşeceği öngörüsüyle birlikte ciddi bir konut patlaması bekleniyor.


Yeni YüzyılHaber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkul temsilcileri yeni yıldan oldukça umutlu olduklarını dile getirdi. 


Ekonomik ve siyasi istikrarın sektör için hayati önem taşıdığını dile getiren uzmanlar gerçekleşen. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliçport gibi mega projelerin de sektöre yeni bir ivme kazandıracağını savundu. Ayrıca uluslararası ya tınmanın Türkiye'yi tercih etmeye devam etmesinin büyüme oranlarına olumlu yansıması bekleniyor. 


YATIRIMCI DA UMUTLU 

Kentsel dönüşüm projeleri ise iç piyasada büyük hareketlenmelere gebe olacak. Bu etkenler göz önünde tutaıı gayrimenkul sektörü temsilcileri, 2016 yılında en az yüzde 6 büyüme beklediklerini söyledi. Büyümenin yatırımcıya da olumlu yansıyacağını söylediler.Güneş