Gayrimenkul sertifikasıyla vatandaşlar evini metrekare bazında alabilecek!

Gayrimenkul sertifikasıyla vatandaşlar evini metrekare bazında alabilecek! Gayrimenkul sertifikasıyla vatandaşlar evini metrekare bazında alabilecek!

Gayrimenkul sertifikasıyla artık evin 1 metrekaresi bile alınabilecek, böylece küçük yatırımcı da trilyonluk projelere yatırım yapabilecek...

Gayrimenkul sertifikasıyla artık evin 1 metrekaresi bile alınabilecek, böylece küçük yatırımcı da trilyonluk projelere yatırım yapabilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'ne göre vatandaş artık evini metrekare bazında alabilecek. Sertifikalar borsada hisse senedi gibi işlem görecek. Böylece inşası devam eden bir konutun birden fazla sahibi olabilecek. Yatırımcı tek bir projeden bir daire almak yerine, farklı projelerden metrekare satın alabilecek. Gayrimenkul sektörünün heyecanla karşıladığı bu gelişmenin piyasaya da hareket getirmesi bekleniyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, sektörün çeşitli enstrümanlarla zenginleştirilmesinin önemli olduğunu ifade ederek, "Eskiden kişi evin tamamını satın almak zorundaydı. Şimdi kaç metrekare isterse alabilecek. Tabii sadece gayrimenkul sertifikası değil, piyasanın derinleşmesi için sukuk, murabaha gibi enstrümanlar da devreye girmeli" dedi. Yatırımcıların yeni enstrümanlara ilgisinin yüksek olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, "Sertifika soruları şimdiden başladı. İstanbul Finans Merkezi için gayrimenkul sertifikası 3'üncü çeyrekten sonra çıkar" dedi. varyap ve Gap İnşaatın ortak projesi Metropol de sertifikaya hazırlanan projelerden biri. Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, "Yeni enstrümanlar piyasaya hareket getirecektir" diye konuştu. 


Şenay Büyükköşdere/ Akşam Gazetesi