Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Baykuş Ödülü aldı!

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Baykuş Ödülü aldı!

Gayrimenkulde Kadın Liderler (GKL) Platformu, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından bu yıl yedincisi gerçekleşen Baykuş Ödülleri’nde, ‘Maskülen Sektörde Kadın Olmak’ Araştırması ile ‘Eşitlikçi Baykuş’ Ödülü'nün sahibi oldu.


Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından sektördeki başarılı pazarlama ve sosyal araştırmaları destek vermek ve ödüllendirmek için yedi yıldan beri gerçekleşen Baykuş Ödülleri, ‘araştırma ve araştırma veren’, ‘reklam ve reklam veren’, medya, pazarlama, akademi ve iletişim dünyasından değerli isimleri Four Season Bosphorus’ta gerçekleşen Ödül Töreni’nde bir araya getirdi. Gecede 16 kategoride 67 ödül sahiplerine ulaştı.

GKL Başkanı Neşecan Çekici, Gayrimenkul’de Kadın Liderler Platformu’nun, gayrimenkul sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşlarını “kadın” başlığı altında buluşturarak sektörde yer alan kadın istihdamı ve kadın yönetici sayısı ile kadınların varlığını ve etkinliğini artırmak için oluşturulduğunu ve faaliyet gösterdiğini belirtti.. Platform olarak ilk faaliyetlerinin Türkiye gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların profillerinin belirlenmesi ve sektörde çalışan kadınların kariyer gelişimlerinin, beklentilerinin ve gelecek hedeflerinin tespit edilmesini planlayan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ olduğunu ve Platformun çalışmalarına araştırmanın sonuçlarına göre yönlendirdiklerini ifade etti.

Platformun ikinci araştırması olan ‘Maskülen Sektörde Kadın Olmak’ ile ödül almaktan çok mutlu olduklarını söyleyen Çekici, “ Eşitlikçi Baykuş Ödülü’nü tüm ekip arkadaşları ve gayrimenkul endüstrisine çalışan tüm kadınlar adına gururla aldım. Emeği geçen, destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum” dedi. Eşitlikçi Baykuş Ödülü’ne layık bulunan ‘Maskülen Sektörde Kadın Olmak Araştırması’ GKL Araştırma Proje grubu üyeleri Buket Hayretçi, Pınar Ersin Kollu, Neşecan Çekici, Fisun Yılmaz Philipsson, Elvan Oktar, Özge Sıvakçı ve Dilek Pekdemir’den oluştu.

Araştırma ULI Türkiye (Urban Land Institute) sponsorluğunda hayata geçirilen ve sektörün alanında lider kadın çalışanlarından meydana gelen Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu adına ERA Research & Consultancy veXSights Araştırma &Danışmanlık tarafından toplam dört aşamalı bir araştırma serisi oldu. Araştırmada kantitatif araştırma yöntemlerinden online görüşmeler ve kalitatif araştırma yöntemlerinden workshop, derinlemesine görüşmeler ve grup tartışmaları teknikleri kullanıldı. Araştırma serisi 2018-2019’da düzenlendi.

Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından bu yıl ilk kez verilecek Eşitlikçi Baykuş kategorisi, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğinin nedenleri, sonuçları, toplumsal ve kültürel analizine dair düzenlenen ve bu alanda kamuoyunda farkındalık yaratmak için araştırmaları teşvik edecek.