09 / 08 / 2022

Gaziantep Bilim Merkezi 2020 yılında açılacak!

Gaziantep Bilim Merkezi 2020 yılında açılacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 19 milyon liraya mal olan Gaziantep Bilim Merkezi'nin 2020 yılında hizmete açılacağını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademik yıl açılışında konuştu.  Varank, "Biliyoruz ki milli olarak üretmediğimiz her teknoloji geleceğimizi ipotek altına almaktadır" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, üniversite-sanayi iş birliğini çok önemsediklerini, üniversitelerde üretilen bilginin, teknolojinin, yerli üretime dönüşmesi ve ticarileşmesi için başta TÜBİTAK destekleri olmak üzere, çok sayıda destek ve teşvik programı yürüttüklerini söyleyen Varank, TÜBİTAK'ın sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını üniversite-sanayi iş birliğiyle yetiştirmek üzere, "Sanayi Doktora Programı"nı başlattığını, 100 Günlük Eylem Planı'nda da yer alan bu program kapsamında desteklenecek doktora öğrencilerinin eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 lira burs ve doktora sonrasında istihdam desteği alabileceğini belirtti.

Varank, 100 Günlük Eylem Planı'nda yer alan "Bilim İnsanlarımızın Yurda Dönüş Seferberliği Programı" kapsamında ciddi bir teknoloji transferi sağlayacak mekanizmanın kurulmasını öngördüklerine belirten, ayrıca bilimi ve teknolojiyi seven genç nesilleri yetiştirme hedefi doğrultusunda Gaziantep'e önemli bir yatırım daha kazandıracaklarını belirtti.

Bakan Mustafa Varank, TÜBİTAK olarak 19 milyon lira destek sağlayacakları Gaziantep Bilim Merkezi'ni 2020 yılında hizmete açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Varank, konuşması sırasında öğrencilere "Aranızda ilik donörü olan var mı?" diye sorarak, konuya farkındalık çekmek için kendisinin de donör olduğunu, öğrencilerden de bu konuda hassasiyet beklediğini kaydetti.