Gaziantep Kuzey Şehir'e 5 bin 200 konut daha yapılacak!

Gaziantep Kuzey Şehir'e 5 bin 200 konut daha yapılacak! Gaziantep Kuzey Şehir'e 5 bin 200 konut daha yapılacak!

Gaziantep’te nüfus artışı yaşandıkça oluşan konut açığını kapatmak amacıyla harekete geçen Büyükşehir Belediye Başkanlığına, en büyük desteği Cumhurbaşkanlığı yaptı. Gaziantep'e “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında 5 bin 200 konut yapılacağı duyuruldu...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleri ile beraber “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında en büyük paylardan biri de Gaziantep’e düştü. Projeyle kentin yeni yaşam alanı olacak Kuzey Şehir’de 5 bin 200 sosyal konutun yapılması planlanıyor.

16 ARALIK’TAN İTİBAREN ZİRAAT BANKASI’NA BAŞVURULACAK

Güncel Gazete'de yer alan habere göre, yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için yarın başlayacak talep toplama süresi, 15 Ocak 2020’de bitecek. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 100 Bin Sosyal Konut Projesi dahilinde inşa ettirilecek konutlar için, Ziraat Bankası AŞ’nin Proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığıyla başvurular yapılabilecek. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati TOKİ’nin web sayfasında duyurulacak. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kurayla seçilecek.

KUZEY ŞEHİR PROJESİ HAKKINDA

Şehitkâmil ilçesi sınırları içerisinde 8,5 milyon metrekare alanda kurulan 50 bin konutlu 250 bin nüfusun yaşayacağı Kuzey Şehir’e, yeni konutlar yapılacak. Cami, manav, kasap, bakkal gibi geleneksel sokak yaşam unsurları korunacak Kuzey Şehir’de yaşayacak vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye ihtiyaç duymadan karşılayabilecek. Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini meydana getirecek.