Gaziantep‘te AVM binası yıkılarak parka dönüştürülecek!

Gaziantep‘te AVM binası yıkılarak parka dönüştürülecek!Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 100. Yıl Parkı’nın içinde bulunan alışveriş merkezi binasını yıkıp, altı kısmında 3 katlı otopark olan meydan ve çınarlı park yapacaklarını ifade etti.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gazianteplilere meydan müjdesi verdi.


Şahin, 100. Yıl Parkı’nın içinde bulunan alışveriş merkezi binasını yıkıp, altı kısmında 3 katlı otopark olan meydan ve çınarlı park yapacaklarını ifade etti.


Müjdeli haberi düzenlediği basın açıklamasıyla duyuran Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehrimiz adına bugün aldığımız bir kararın heyecanını sizinle paylaşmak için buradayız. Davetimize icabet ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz şehrimiz her geçen gün değişiyor, gelişiyor, güzelleşiyor. Biz de kalkınma ve demokrasi yerelde başlar anlayışıyla vatandaşın memnuniyetini, yaşam kalitesini arttırmak adına çok önemli yapısal dönüşümler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Geldiğimiz günden beri özellikle katılımcılık, daha fazla konut, daha fazla yeşil alan, daha fazla yol, daha fazla kültür ve turizm havzasıyla ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalardan bir tanesi de şehir meydanı” dedi. 


Şehirlerin meydanlarıyla anıldığını, her ülkenin ve şehrin bir meydanı olduğunu hatırlatan Başkan Şahin şöyle devam etti:  “Bir meydan şehrin simgesidir, sembolüdür. Özellikle bizim demokrasi meydanımızın genişletilmesi, yaşayan bir meydan haline dönüşmesiyle ilgili hem üniversitemizle hem de sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız çalışmada, şehrimize yakışır hale dönüşmesiyle ilgili çok önemli bir karar aldık. Bir taraftan  TOKİ  ile stadyumun yeriyle ilgili kısmın kamulaştırılması ve yaşayan bir meydan olmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor ve hiçbir sorun yok. Ama diğer taraftan 1990’lı yıllarda yapılmış ve şehrin göbeğinde bütün vatandaşlarımızın rahatsız olduğu bir AVM’miz vardı. En sonunda bu şehirdeki yurt ihtiyacından dolayı buranın Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü ile erkek öğrenci yurdu olmasıyla ilgili bir karar alınmıştı. Fakat biz oranın erkek öğrenci yurdu olduğu zaman da şehrin göbeğinde istediğimiz noktaya gelmeyeceğini gördüğümüz için 


Sayın İl Başkanımızın yardımı ve aracılığıyla mülkiyetin sahibi olan Kadıoğlu Şirketler Grubu ile bir anlaşma yaptık. Bu anlaşmanın sonunda da AVM’yi yıkmaya karar verdik. Bu müjdeyi vermek için sizleri topladık."


Mevkide 90’lı yıllardan beri 5 bin metre karelik kapalı bir alanı bulunduğunu vurgulayan Şahin, “Altında da 3 katlı kapalı otopark var. Kapalı otoparkımızı halkımızın hizmetine sunacağız. Orası zaten Çınarlı Parkı'dır. Çınar ağaçları dikip turizm parkına dönüştüreceğiz. Bu güzelliği şehrimize kazandıracağız. Öncelikle Kadıoğlu Şirketler Grubu'na, Cemal Bey’e ve bütün şirket grubuna bu hizmetlerinden, bizim götürdüğümüz teklifi kabul etmelerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Şu anda meclisimize ek gündem olarak koyduk. Bu anlaştığımız prensipleri sizinle paylaşacağız ama belediye meclisimizden de kararı geçireceğiz. Bir takasla bu konuyu çözüyoruz. Biliyorsunuz Adliye Sarayı’nın yanında TEDAŞ’ın yerini biz kamulaştırdık. Orası 800 bin metrekare bir alan. O alanın ucunda 14 bin metrekare bir yerimiz var. Tam uç noktada. Bu 14 bin metrekare yeri Kadıoğlu Şirketler Grubu'na veriyoruz. Biz de burayı yıkıyoruz ve meydana çeviriyoruz. Şehrin yeşil alana, meydana ihtiyacı var. Erkek öğrenci yurdunu başka yere de yapabilecek durumdayız. Biliyorsunuz 5 bin kişilik kız öğrenci yurdu kiralaması yaptık ve şu anda zaten bu karardan dolayı yurt kapasitemizi yüzde 100 arttırdık. 5 bin kapasiteyi 10 bine çıkarttık. Dolayısıyla acil bir durum yok ve bu karar şehir adına daha hayırlı olduğu için biz bu fedakarlığı yaptık. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Ben çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.  


AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer ise konu hakkında yaptığı konuşmada, “Cemal Kadıoğlu’na dedim ki şuranın bir şekilde halledilmesi gerekiyor. Burası vakıf malı. Tekrar bir alan olarak bu şehre dönmeli. Neticede siz bunu paranızla aldınız. Hatta aileye buranın tahmin ederim ki bugünkü reel değerle 100 milyon liranın üstünde bir maliyeti var. Bunun çok aşağısında, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da teklifini yere düşürmeyerek kabul ettiler. Bence çok güzel bir olay oldu" dedi. 


Akşam